Odbory zaslali vláde výzvu na zlepšenie financovania

06.02.2013
Personalistika

Zvýšenie tarifných platov v školstve o 5 % od júla, či zvýšenie percenta HDP do školstva požadujú školskí odborári spolu s partnerskými organizáciami rezortu školstva vo výzve, ktorú včera zaslali vláde a ministrovi Dušanovi Čaplovičovi.

Na výzve o postupových krokoch pri systémovom riešení problémov vo financovaní a odmeňovaní v školstve sa odborári s partnermi dohodli ešte minulý týždeň. Do dnešného dňa dokument podpísali všetci a zaslali ho na ministerstvo školstva a vláde Roberta Fica.

Vo výzve požadujú od 1. júla zvýšenie tarifných platov pedagogických a odborných zamestnancov o päť percent a zároveň päťpercentné zvýšenie platov pre nepedagogických pracovníkov v školstve. Naďalej žiadajú zvýšenie percenta hrubého domáceho produktu (HDP) do školstva až do šesť percent. Každý rok počas vládnutia tejto vlády by sa malo zvýšiť o 0,3 percenta oproti predchádzajúcemu roku. Od toho sa majú odvíjať aj platy v školstve. Pedagogickí a odborní zamestnanci regionálneho školstva by mali v rokoch 2014 až 2016 dosiahnuť 1,2- až 1,6-násobok priemerného platu v národnom hospodárstve. Vysokoškolsky vzdelaní pedagógovia by mali zarábať minimálne 70 percent platu vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Pedagógovia na vysokých školách by mali zarábať 1,7- až trojnásobok priemernej mzdy. Platová tabuľka nepedagogických zamestnancov by sa mala začínať minimálnou mzdou.

Zároveň chcú zefektívniť systém financovania škôl a školských zariadení. V rámci systému efektívneho financovania škôl a školských zariadení chcú zlúčiť originálne a prenesené kompetencie. Chcú zabezpečiť priame financovanie školstva štátom tak, aby bolo možné kontrolovať adresnosť, účelovosť a efektívnosť nakladania s týmito peniazmi.

Odborári a reprezentatívne organizácie v školstve chcú zároveň delegovať svojich zástupcov do pracovných skupín pre riešenie čiastkových tém Rady pre systémové zmeny v školstve. Výzvu okrem Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku podpísali napríklad Rada vysokých škôl, Asociácia riaditeľov štátnych gymnázií, Združenie samosprávnych škôl Slovenska, Asociácia súkromných škôl a školských zariadení, Združenie katolíckych škôl a ďalšie stavovské organizácie.

Minister pravidelne rokuje so sociálnymi partnermi, ktorým vytvoril priestor na spoluprácu v Rade pre systémové zmeny v školstve a tiež v školskej štvorpartite, ktorú zriadil hneď po svojom nástupe na rezort, zareagoval na výzvu hovorca ministra školstva Michal Kaliňák. Pripomenul, že na poslednom rokovaní rady boli jej členovia informovaní o príprave správy o stave školstva, ktorá pôjde do parlamentu v marci. „Na tomto dokumente participujú a preto majú priestor aj touto formou prispieť k modernizácii vzdelávacieho modelu tak, aby odrážal reálne možnosti s adekvátnym finančným krytím,“ doplnil Kaliňák.

Školskí odborári už avizovali, že pokiaľ sa ich požiadavky nedostanú do vízie ďalšieho rozvoja školstva, ktorú má do konca marca predložiť minister školstva parlamentu, je možné obnovenie protestov, prípadne štrajku.

Zdroj: SITA

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte