Zavádzanie šachu do škôl

15.02.2012
Vzdelávanie a výchova

Viac zabaviť, viac naučiť. Školy majú nové možnosti urobiť vyučovanie atraktívnejším. Zavádzajú tzv.doplnkové predmety. Jednou z možností je kráľovská hra šach. Učitelia z celého Slovenska sa v Ružomberku učili, ako ho učiť.

Šach je hra, ktorá cibrí strategické myslenie, pamäť i sebaovládanie. Školy dnes majú priestor na to, aby si ho pridali k doplnkovým predmetom. Podľa šachistov by to bola vynikajúca voľba. "Slovensko v súčasnej dobe, ak má byť úspešné vo svete, potrebuje múdrych ľudí a hlavne morálnych ľudí," hovorí Martin Huba, prezident Slovenského šachového zväzu.

Šach sa doposiaľ učili iba na niektorých základných školách. Jednou z nich je aj táto v Ružomberku. Počas víkendu v nej mali učitelia z celého Slovenska tréning, ako učiť šach. "U nás na škole sa snažíme učiť šach tak, aby sme vďaka tejto výučbe pomáhali aj iným predmetom, ako sú napríklad slovenský jazyk, matematika, čítanie či vlastiveda," povedal Bohuslav Muríň, riaidteľ Základnej školy Sládkovičova.

Nakoniec prišlo k najhoršiemu, učitelia si v ostrých súbojoch na šachovnici vyskúšali šikovnosť detí zo šachových tried. Štatistika pre pedagógov dopadla zle. Po väčšine zápasov sa smiali malé deti.

Anketa:
Potiahla figúrkou a potom chcela ísť druhou.
Nič mi nedovolí, nič mi neprepáči.
Zabudol na hodinky a prehral v čase.
Vyzerá to, že asi prehrávam.
Asi dostanem mat.
No tento bol ešte celkom dobrý.
V šachu sa môže všeličo stať. Nielen chlapec, ale aj malé dievča vedia nabiť starých šachistov.

Cieľom šachového zväzu je dostať túto hru v priebehu 5 rokov do 300 základných škôl.

Zdroj: SITA (TV Markíza)

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte