Učitelia dostanú nový nástroj, ako si zvýšiť platy

22.07.2021
Vzdelávanie a výchova

Ponuka školení pre rozvoj pedagógov sa postupne rozrastá. Komisia ministerstva bude môcť udeliť akreditácie aj súkromníkom.

Ich hlavnou náplňou práce je učiť druhých. Ak však chcú učitelia napredovať, aj oni sa musia vzdelávať. Vďaka tomu uvidia na výplatných páskach vyššie sumy. Pred dvoma rokmi sa však zmenili pravidlá, čo výrazne okresalo ponuku akreditovaných programov. Ponuka Metodicko-pedagogického centra sa začala rozrastať až v týchto dňoch. V stredu mala vláda rokovať o novele zákona o pedagogických zamestnancoch, ktorá by mohla otvoriť trh externému prostrediu. Niektorí aktéri žiadajú prísnejšiu kontrolu kvality. Na profesijný rozvoj má totiž pritiecť takmer 48 miliónov eur z európskeho plánu obnovy.
 
Systém sa pomaly prebúdza
Po niekoľkých mesiacoch intenzívnych diskusií a stovkách pripomienok mal Branislav Gröhling predložiť na vláde tri návrhy noviel školských zákonov. Nakoniec však boli stiahnuté a bude sa o nich rokovať zrejme až po letnej prestávke.
„Nám sa udiala taká legislatívno-právna nepríjemnosť. Budeme sa musieť dohodnúť s kolegami, či prerokujeme školské zákony, alebo pôjdu na vládu až 18. augusta,“ povedal Gröhling.
Nová legislatíva sa dotkne práve aj profesijného rozvoja pedagógov. Dnes má organizácia rezortu školstva v portfóliu 48 schválených programov, z toho viac ako tretina bola prijatá tento rok. „Teraz v lete sa to rozbieha a konečne sa ponuka obohatila o také, o ktoré majú pedagógovia záujem,“ potvrdzuje riaditeľ Základnej školy Pavla Marcelyho v Bratislave Gabriel Kalna.
Na výber sú funkčné programy, ako napríklad vedenie ľudí v škole, projektový manažment, špecializačné programy pre výchovných poradcov a koordinátorov informatizácie, alebo inovačné ako environmentálna výchova a inkluzívna politika. Podľa rezortu školstva majú semináre, workshopy a metodické dni ročne takmer 17-tisíc účastníkov, ktorým potom môže porásť plat o tri až deväť percent. Vzhľadom na obmedzený repertoár k nim bol prístup zatiaľ zložitý.
Pedagógovia zo Súkromnej základnej školy Dráčik v Banskej Bystrici teraz prechádzajú napríklad rozširujúcim štúdiom fyziky, pedagogiky a informatiky. Podľa riaditeľky Moniky Šabovej im účasť prináša okrem samotného rozvoja aj iné benefity. „Na takéto štúdium ich uvoľňujem z práce bez čerpania dovolenky. Majú to zaplatené ako odpracovaný deň,“ reagovala pre HN.

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Kľúčové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte