Školy sa narýchlo pripravujú na dištančnú výučbu

13.10.2020
Vzdelávanie a výchova

Košice, Banská Bystrica, Žilina, Trenčín, Trnava Študenti stredných škôl na celom Slovensku si už v pondelok nesadli do svojich lavíc. Výnimkou sú žiaci prvých štyroch ročníkov osemročných gymnázií.

Ako informovali Pravdu zástupcovia škôl, niektorí študenti si chodili na školy a internáty po svoje veci a pedagogický zbor chystal expresný prechod na dištančné vzdelávanie. Ten v nedeľu oznámil minister školstva Branislav Gröhling (SaS) počas rokovania Ústredného krízového štábu. Ide o jedno z opatrení na boj s koronavírusom.

Vyučovanie nebude, prax áno
Vedenie Strednej odbornej školy veterinárnej v Košiciach–Barci ešte v nedeľu pohotovo viacerými kanálmi informovalo študentov, aby necestovali na internáty a zostali doma. „Dali sme im však možnosť, aby si prišli po osobné veci a učebnice,“ uvádza zástupkyňa riaditeľa Jarmila Džupinová.
V pondelok vylaďovali všetky potrebné záležitosti, aby mohlo od utorka v plnom rozsahu prebiehať dištančné vzdelávanie. „Bolo to celé narýchlo, no my sme sa priebežne pripravovali na takúto možnosť a máme skúsenosti aj z minulého školského roka,“ konštatuje Džupinová.
Budúci veterinári musia absolvovať aj prax, ministerstvo jej vykonávanie povolilo, no musí byť zabezpečená iba tak, aby študent musel bývať na školskom internáte. „Prax budú vykonávať. Kolegovia, ktorí majú na starosti praktické vyučovanie, budú komunikovať so zamestnávateľmi. Ak to bude možné, tak individuálne budú pokračovať v praktickom vyučovaní. V tom nevidíme problém,“ dopĺňa zástupkyňa riaditeľa. Zvieratá chovajú aj na škole, kde tiež prebieha prax, a niektoré si priniesli študenti so sebou aj z domu. „Našťastie sme im povolili priniesť si svoje zvieratá len minulý týždeň, takže ich nie je veľa. Prišli si po ne a zobrali si ich domov,“ dopĺňa Džupinová a verí, že so študentmi sa do mesiaca opäť stretnú priamo v škole.
Skúsenosti z minulého školského roka pomohli pri zavedení dištančného vzdelávania aj na Gymnáziu na Lorencovej ulici v Krompachoch. „Nemáme žiadne problémy. Máme aj osemročné gymnázium, a tak časť žiakov, ktorých sa to týka, prišla do školy. Učíme teda priamo a zároveň aj dištančne,“ uvádza riaditeľka školy Darina Dudičová.Očakávali presnejší manuál
Ján Žuff a, riaditeľ Spojenej školy v Banskej Bystrici, pod ktorú patria automobilová, elektrotechnická a škola podnikania, vysvetľuje, že v dištančnom vzdelávaní chcú pokračovať tak, ako to robili počas prvej vlny koronavírusu. Zároveň priznáva, že aktuálnou situáciou sú on a jeho kolegovia zaskočení. „Očakávali by sme k tomu presnejší manuál, keďže zo strany ministerstva školstva na to mali dostatok času. U nás je dôležitý odborný výcvik, na ktorom máme zo 710 až 600 študentov. Prezentovalo sa síce, že ak to firmám neprekáža, môžu sa na ňom zúčastňovať, ale potrebujeme jasné pravidlá,“ hovorí Žuff a.
Doteraz presne nevedia, ako majú za daných podmienok žiakom zabezpečiť získavanie zručností a pracovných návykov. „Chýba nám to, preto sme žiadali, aby sa urýchlene niečo robilo. Môže sa totiž stať, že prejde rok a naši študenti stratia možnosť získať zručnosť pre svoje budúce povolanie,“ tvrdí riaditeľ. Objasňuje, že v školských dielňach pokryjú v rámci tematických okruhov desatinu odborného výcviku, zvyšných 90 absolvujú priamo vo firmách.
Zároveň upozorňuje, že sú najväčšou školou v Banskobystrickom kraji, no doteraz nemali ani jedného pozitívneho žiaka či učiteľa. Na internáte majú ubytovaných 125 študentov, ktorí postupne odchádzajú, a tí, čo boli cez víkend doma, už neprišli. O zmene ich informovali triedni učitelia. „Počas týždňa si tu ešte niektorí vyzdvihnú osobné veci,“ podotýka Žuffa.

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Klučové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte