Školáci pijú čaj z bylinkovej záhrady
Ten, kto príde na návštevu do Základnej školy v Spišskom Hrhove, si ako darček odnesie sušené bylinky. Žiaci ich pestujú, učia sa ich využívať v bežnom živote, spoznávajú liečivú silu prírody.
Päťtisíc eur dostala škola v Levočskom okrese od nadácie. Peniaze využili na kúpu náradia, literatúry, zeminy, kompostu a dokonca sa im zvýšilo aj na kúpu originálneho čajového servisu.
Dedinská škola
„Sme dedinská škola a som aj za praktickú stránku vzdelávania. Máme šikovnú učiteľku, ktorá záhradníči, spolupracujeme aj s biofarmou v neďalekej Odorici,“ povedal nám riaditeľ hrhovskej školy Peter Strážik. Vlani nakúpili 30 liečiviek, v tomto roku už majú 50 druhov. Na ploche 500 metrov štvorcových pestujú, napríklad, mätu, nechtík, bazalku, bobkový list, yzop a vysadili aj stromčeky rakytníka. Deti ušili ozdobné plátenné vrecúška, do ktorých odkladajú sušené byliny.
Vlastný herbár
„Projekt bude trvať do roku 2012. Výsledkom bude workshop a hlavne vlastný elektronický herbár, ktorý urobia samotné deti. Okrem toho žiakov v týchto dňoch čaká výlet do Plavnice, kde sa v tamojšej firme oboznámia s výrobou čajov,“ opísal P. Strážik.
Byliny dokonca zakomponovali aj do jednotlivých predmetov. Na matematike v slohových úlohách figurujú ceny čajov, podobne sa téme venujú aj na hodinách anglického jazyka.
Niečo nové
Byliny sa učia spoznávať aj siedmačky Natália Dzurňáková a Jana Urdová. Obe nám povedali, že je to pre ne niečo nové, pretože doma s rodičmi pestujú hlavne zeleninu či na okrasu kvety. „Najviac mi chutí čaj z mäty, páči sa mi však aj nechtík, kvety sú nádherne pestré,“ povedala nám Natália. Jane zase chutí medovka lekárska, ale aj mäta. Už vie, že obe byliny pôsobia upokojujúco. Preto by ich mali piť ľudia, ktorí sa chcú uvoľniť a oddýchnuť si.
Zdroj: SITA (Korzár)
Komentáre