Rodičom chýbajú online hodiny. Ich deti sa učia málo

20.01.2021
Vzdelávanie a výchova

Dištančné rozvrhy sa na školách líšia. Ministerstvo však dáva len odporúčania, rozhodujú riaditelia.

 Zvonček zvoní v utorok vždy o ôsmej. Druháčka sa pripojí na hodinu matematiky, ktorá trvá maximálne 40 minút. Po krátkej pauze sa začne hodina slovenčiny. Potom má opäť prestávku a školský deň uzatvára prvoukou. „Nevidím to veľmi ružovo. Dcérka si stále myslí, že majú prázdniny, a donútiť ju k nejakému riadnemu učeniu je krutý boj,“ zhodnotila pre HN mamička Katarína Masarovičová. Jej dcéra pritom patrí k tým šťastnejším deťom, keďže má týždenne 10 online hodín. Niektorí jej rovesníci majú aj o polovicu hodín menej, iní nemajú žiadne. Vo vyučovaní na diaľku nie je jednota a aj keď sú rodičia nespokojní, nebude sa to meniť.
Chcú viac hodín Rezort školstva totiž dáva len odporúčania a dištančné vzdelávanie neupravuje záväzne. Odbor komunikácie potvrdil, že vzhľadom na rozdiely škôl o regulácii ani neuvažuje. Rozhodujúce slovo týkajúce sa obsahu a rozsahu má vedenie školy. Rodičia si však všímajú rozdiely v počte online hodín na dištančnom vzdelávaní svojich detí. Aj keď majú internet a techniku, stáva sa, že učiteľ zadania a úlohy posiela žiakom len e-mailom a naživo sa s nimi vôbec nespája. Online hodiny totiž nie sú povinné.
Aj keď väčšina rodičov hlási, že ich deti takéto hodiny majú, niektorým sa zdá, že ich je málo. „Máme kritické stanoviská od rodičov, že niektorí učitelia v druhom ročníku vyučujú len jednu hodinu,“ potvrdil predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva Pavel Ondek. Od 11. januára pritom platí metodické usmernenie Štátneho pedagogického ústavu, ktoré odporúča, aby mali žiaci prvého až tretieho ročníka indikatívnu záťaž 10 hodín týždenne, štvrtáci a piataci 12 a šiestaci až deviataci 15 hodín. Tento čas má zahŕňať online vyučovanie, inú formu výučby, vypracovanie zadaných úloh a samoštúdium. „Pokiaľ majú rodičia pocit, že objem online hodín nie je dostatočný, odporúčame, aby komunikovali priamo s učiteľom a s vedením školy,“ odkázal odbor komunikácie rezortu školstva.
Rozhoduje škola Usmernenie napríklad hovorí, že najmladší žiaci by sa mali doma vzdelávať minimálne dve hodiny denne. Niektoré školy sa však rozhodli, že si to nastavia podľa seba. „Myslíme si, že deti by mali mať viac hodín. Prvý stupeň má 19 hodín týždenne, druhý stupeň od 18 do 20,“ povedal riaditeľ Základnej školy Pavla Marcelyho v Bratislave Gabriel Kalna. Zároveň priznal, že niektorým učiteľom mierne skrátili úväzky a učia od 15 do 21 hodín týždenne. Na Základnej škole Bieloruská majú zase jednotlivé ročníky 10 až 12 hodín týždenne. „Online sa učia nosné predmety, dištančným spôsobom výchovy informatika a občianska náuka,“ opísala riaditeľka Katarína Jandová.

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Kľúčové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte