Radosť učiť sa. Kvalitné vyučovanie môže byť aj z domu

28.01.2021
Vzdelávanie a výchova

Kvalitné vzdelanie možno získať aj v detskej izbe. Pandémia síce zatvorila brány škôl, ale to neznamená, že žiaci na Slovensku sú odrezaní od naberania vedomostí. Kreatívni učitelia na celom Slovensku nachádzajú spôsoby, ako aj v sťažených podmienkach pútavo sprostredkovať nové učivo a zabezpečiť, aby žiakov bavilo aj na diaľku.

Pomáhajú im v tom aj portály s digitálnym obsahom, ktorých návštevnosť stále rastie. Učitelia na nich majú k dispozícii množstvo zdrojov, ktoré dokážu obohatiť nielen virtuálne vyučovanie, ale pomôžu zvýšiť atraktivitu, pestrosť a interaktivitu učebnej látky aj po návrate k normálnemu vyučovaniu.

"Pandémia naše školy preniesla rovno do digitálnej doby. A hoci museli za pochodu riešiť mnohé prekážky, nedostatok kvalitného obsahu k nim nepatril. Učitelia mohli takmer okamžite pokračovať vo vyučovaní s pomocou overených a schválených zdrojov v modernej forme. Mnohí zároveň objavili platformu, vďaka ktorej môžu obsah svojich vyučovacích hodín prispôsobovať na mieru svojim potrebám a zároveň im zostane čas na venovanie sa potrebám žiakov,“ hovorí Vladimír Broniš, odborník zo spoločnosti Atos, ktorá digitálny obsah pre ministerstvo školstva pomáhala pripravovať.

Škola je na Viki

Ešte prednedávnom museli učitelia pri hľadaní digitálneho obsahu pátrať vo viacerých zdrojoch. Vznikom centrálneho úložiska digitálneho edukačného obsahu tento problém odpadá - všetko je jednoducho na jednej platforme. Digitálne učivo, ale i nástroje na jeho tvorbu tu pod názvom Viki nájdu nielen učitelia a žiaci, ale i rodičia a všetci, ktorých to zaujíma. Technológie nie sú prekážkou - jedinou podmienkou je prístup na internet. K studnici vedomostí sa dá dostať z počítača, laptopu, či smartfónu.

Na Viki sa postupne presúva všetok doteraz vytvorený obsah a neustále pribúda nový. Záujemcovia cez portál nájdu tisíce vyučovacích hodín, videí, animácií, interaktívnych kvízov či ďalších vzdelávacích materiálov. Už dnes sú prístupné bohaté kolekcie napríklad na vyučovanie angličtiny, prírodovedných predmetov, ale i environmentálnej výchovy či výchovy k finančnej gramotnosti. Viki nie je obmedzená na základné školy, obsahuje i materiály pre predškolské vzdelávanie a postupne pribúdajú i objekty pre mnohé odbory stredného odborného vzdelávania.

Dôraz na názornosť

„Prvoradým zámerom bola názornosť a interaktivita. Vyučovacie materiály nie sú jednoduchým preklopením učiva z papierových učebníc, ale využívajú všetky prednosti digitálnej platformy,“ hovorí odborník spoločnosti Atos. „Na hodinách fyziky tak napríklad jednotlivé koncepty možno skúmať pri praktickom využití a rovno sú k nim pripravené cvičenia,“ dodáva.

Učitelia môžu s pomocou intuitívneho a používateľsky prívetivého rozhrania vytvárať celé vyučovacie hodiny. Môžu do nich pridávať jednotlivé materiály a vytvárať pre študentov zaujímavé úlohy. Systém ich vypracovanie dokáže automaticky vyhodnotiť, takže žiaci okamžite vidia svoje výsledky a učiteľ zase má prehľad, ako konkrétny študent k úlohe pristúpil a koľko mu jej vypracovanie trvalo, ako aj súhrnné výsledky celej triedy.

Na kvalitu poskytovaného obsahu dbá prepracovaný systém. Externí hodnotitelia buď individuálne alebo komisionálne preverujú všetky materiály pred ich zverejnením a sú tak zárukou, že na portáli sa nachádzajú len overené a kvalitné zdroje, ktoré školám pomôžu plniť ich vzdelávaciu úlohu aj v časoch, keď sú ich brány zatvorené.

Zdroj: Atos

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Kľúčové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte