Návrat detí do škôl: Do hry sa dostal jún

07.05.2020
Vzdelávanie a výchova

O otvorení materských a základných škôl sa stále diskutuje.

Aj keď viaceré európske krajiny už postupne púšťajú študentov do školských lavíc, Slovensko zaostáva. Dnes sa ešte len vedie debata, či otvoriť školy v priebehu júna alebo počkať na september.

Najmladšie deti 

Podľa neoficiálnych informácií by sa na posledné dva júnové týždne mali do škôl vrátiť aspoň prváci a druháci základných škôl. Nešlo by však o klasickú výučbu, ale dobrovoľné voľnejšie stretnutie na školskom dvore. Pre HN to potvrdil bratislavský župan Juraj Droba, ktorý včera s ministrom školstva Branislavom Gröhlingom diskutoval o ďalšom fungovaní sedem týždňov zavretých škôl. „Je to určené hlavne pre deti, ktorým chýba kolektív,“ ozrejmil. Samotný minister túto informáciu pre HN dementoval. Potvrdil však, že sa debatuje o návrate detí do materských a na prvý stupeň základných škôl. „Ak by malo toto rozhodnutie padnúť, tak dva týždne pred tým, lebo je potrebné ešte vyriešiť množstvo vecí,“ povedal Gröhling.
Júnový návrat žiakov prvého stupňa „základiek“ schvaľuje aj predseda parlamentného školského výboru Richard Vašečka. Argumentuje tým, že mladšie deti alebo tie, ktoré majú so vzdelávaním problém, by nemali zostávať takmer pol roka mimo školského vyučovania. „Komunikujem o tom s pánom ministrom a viem, že takéto plány pripravujú, aby sa to mohlo spustiť, keď to krízový štáb odobrí,“ dodal. Podľa hovorkyne Úradu verejného zdravotníctva Daše Račkovej sa bude môcť k postupnému otváraniu zariadení pristúpiť, až keď bude priaznivá epidemiologická situácia.

Učitelia namietajú 

Riaditeľka Základnej školy Katarína Jandová na Bieloruskej ulici v Bratislave vychádza z predpokladu, že nie každý rodič pošle dieťa do školy. Jej predstava je taká, že by podľa záujmu mohli vytvoriť z každého ročníka jednu triedu, v ktorej by bolo maximálne 15 žiakov. „Mali by štyri vyučovacie hodiny, potom by nastúpili vychovávateľky zo školského klubu detí. Otvorené by sme mali od 7.45 h do 16.00 h, pripadne dlhšie. Takto by sme to personálne zvládli,“ vysvetľuje. Zároveň však pripúšťa, že organizačne by to bolo veľmi problematické – aj kvôli nedostatku personálu.

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Kľúčové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte