Na online výučbe ostali školy bez pomoci štátu

01.10.2020
Vzdelávanie a výchova

Po prvom mesiaci sa tisíce žiakov učia dištančne. Na podporu od ministerstva riaditelia len čakajú, dovtedy si všetko zabezpečujú vo vlastnej réžii.

Na školskú mailovú adresu im prídu zadané úlohy a materiály od učiteľov. Popri tom ich každý deň čakajú dve až tri online hodiny. Takto sa doma učia dve deti Lenky Brezovej Vargovskej, ktorá si prístup školy k dištančnému vzdelávaniu pochvaľuje. Zlepšenie v prístupe vidí aj Dominika Weinstock, ktorej syn mal 30-minútové hodiny a 10-minútové prestávky. „Je to podstatne lepší systém ako na jar,“ opísala mamička. Detí, ktoré sú doma, lebo ich trieda či celá škola skončila v karanténe, je aktuálne asi 9-tisíc. Problém je, že samotným školám štát doteraz nijako nepomohol, a to napriek sľubom o počítačoch či internetových dátach navyše. Celý online, podobne ako v prvej vlne pandémie, tak riešia vo vlastnej réžii.

Nedostali sme nič

Školy okrem pomoci v podobe ochranných pomôcok a manuálu k prechodu na dištančné vzdelávanie zo strany rezortu podporu zatiaľ nepocítili. „Nedostali sme nič, pomohli nám rodičia,“ povedal Gabriel Kalna, riaditeľ Základnej školy Pavla Marcelyho v Bratislave. Podľa jeho slov si v auguste sami pripravili rozvrhy, prístupy do systému a učitelia absolvovali školenia, aby mohli zo dňa na deň prejsť na online vyučovanie.

Na Základnej škole Nejedlého v bratislavskej Dúbravke sú pedagógovia na prechod na online vyučovanie pripravení. „Každý z nich má či už svoj domáci alebo pracovný počítač a pripojenie na internet,“ hovorí učiteľka Veronika Gereková. To si však podľa jej slov musia hradiť sami. V horšej situácii je Základná škola Bieloruská v Bratislave, kde dve tretiny učiteľov nemajú firemný počítač a doma sa budú musieť deliť o súkromný notebook s rodinnými príslušníkmi. „Chcem požiadať ministra školstva o 9 600 eur na zakúpenie 16 notebookov pre učiteľov, internet azda budú ochotní používať aj z vlastných dát,“ hovorí riaditeľka Katarína Jandová.

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Kľúčové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte