Hlasujte sa najlepší pokus prírodných vied!

27.10.2020
Vzdelávanie a výchova

Štvrtý ročník celoslovenskej súťaže pre žiakov základných škôl s názvom SKÚS POKUS 4 sa posúva do ďalšej fázy. Porota vybrala 30 videí pokusov, ktoré školské tímy poslali do súťaže a verejnosť teraz v hlasovaní rozhodne o 5 najlepších pokusoch.

Odborná porota súťaže prírodovednej súťaže pre 2. stupeň základných škôl na čele s predsedom poroty doc. Ing. Fedorom Gömörym, DrSc., vedcom a pedagógom z Elektrotechnického ústavu SAV, vybrala 30 súťažných videí z prírodovedných predmetov. Hlasovanie prebieha v termíne od 26. októbra do 13. novembra. Zapojiť sa môže každý.

Hlasovať môžete TU.

Už štvrtý ročník Súťaže je výsledkom úspešnej spolupráce troch subjektov – vydavateľstva EXPOL PEDAGOGIKA, odborného nakladateľstva RAABE Slovensko a Združenia učiteľov chémie. Tento rok sme za tvár súťaže a odborného garanta nominovali inšpiratívneho vedca a vynálezcu doc. Ing. Fedorom Gömörym, DrSc. z Elektrotechnického ústavu SAV, ktorý v roku 2012 so svojím vedeckým tímom urobil prielom vo výskume magnetickej neviditeľnosti.  

O súťaži

Súťaž SKÚS POKUS je priestorom pre mladých vedcov ako uplatniť svoje vedomosti v prírodných vedách a vyhrať hodnotné ceny, ktoré ich priblížia zase o niečo bližšie k ich snom. Zámerom súťaže je naučiť žiakov vnímať prírodné vedy ako súčasť bežného života, keď žiaci majú možnosť nielen získať nové vedomosti a skúsenosti, ale naučia sa aj prezentovať svoje pokusy či pracovať v tíme.

Súťaž SKÚS POKUS má dve časti. Prvou úlohou žiakov je s pomocou učiteľa vytvoriť súťažný tím, ktorý pozostáva z dvoch až ôsmich členov. Druhou je vymyslieť a aj zrealizovať pokus s bežne dostupnými surovinami. Učiteľ samotný pokus nevykonáva, je „len“ jeho mentorom. Žiaci následne natočia pokus a video pošlú organizátorovi súťaže. Videozáznam zhodnotí odborná komisia zložená z vedcov a odborných pedagógov. V druhej časti sprístupní organizátor súťaže najlepšie videá na stránke www.skolskyportal.sk, kde bude mať verejnosť možnosť hlasovať a vybrať päť najatraktívnejších súťažných príspevkov.

PRÍNOS PRE ŽIAKA: Žiaci zažijú plno zábavy, hodnotne využijú čas a zapoja svoju tvorivosť, pričom sa naučia vnímať prírodovedné vedy všade okolo nich. Získajú nové vedomosti a skúsenosti, naučia sa prezentovať svoje pokusy a pracovať v tíme. Ocenení žiaci získajú následne diplom od vydavateľstva EXPOL PEDAGOGIKA, hodnotné ceny.

ŠPECIÁLNE VÝHODY PRE ŠKOLU: Škola, ktorá zapojí do súťaže akýkoľvek počet tímov, získava automaticky významnú zľavu na nákup Cvičebníc chémie, pracovných zošitov Fyzika a pracovných zošitov Biológia z portfólia vydavateľstva EXPOL PEDAGOGIKA a vydavateľstva RAABE (zľavu nie je možné kumulovať s množstevnou zľavou).

GENERÁLNY PARTNER

 

PARTNERI

Stiefel

LittleLane

Slovart

LittleLane

ZUCH

VIDA

Slovenská chemická spoločnosť

MEDIÁLNY PARTNER

Školský portál

Zdroj: Expol Pedagogika s.r.o.

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte