Gröhling má plán pre moderné školstvo, zahŕňa 12 opatrení

15.11.2020
Vzdelávanie a výchova

Otvorenie trhu s učebnicami, odbúravanie byrokracie či bilingválne vzdelávanie na odborných školách. Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) predstavil víziu moderného školstva. Skladá sa z 12 opatrení, ktoré plánuje v najbližších týždňoch podrobne rozpracovať a postupne prezentovať.

Podľa ministra nejde o reformu, ide o opatrenia, ktoré sa už čiastočne podarilo rozbehnúť. „Vychádzame zo všetkých dokumentov, ktoré už boli vytvorené, z programového vyhlásenia vlády, programu SaS či Učiaceho sa Slovenska,“ priblížil minister. Takým je otváranie trhu s učebnicami, kde bola prvá fáza spustená pred letom, keď voľnosť vo výbere učebníc získal prvý stupeň základných škôl. V druhej fáze by ministerstvo školstva chcelo otvoriť trh s učebnicami aj pre 2. stupeň základných škôl, v tretej pre stredné školy. „Doteraz sa do tejto oblasti investovalo približne 16 miliónov eur,“ spresnil minister.

Modelová škola
Medzi najambicióznejšie plány bude podľa ministra patriť digitalizácia, pretože si vyžaduje veľký objem financií – v stovkách miliónov eur. „Cieľom digitalizácie je, aby boli v školách digitálne technológie k dispozícii pre učiteľov aj žiakov v špeciálnych učebniach s možnosťou zapožičania si techniky i domov,“ vysvetlil Gröhling.

Zmena by sa mala dotknúť aj obsahu vzdelávania. „Vytvorený už je pilotný projekt, do ktorého sa zapojilo 35 škôl. Ide o nový vzdelávací program rozdelený na tri cykly (1.-3. ročník, 4.-5. ročník a 6.-9. ročník),“ priblížil Gröhling. Do vzdelávania by sa mali dostať prierezové témy, ako sú environmentálna či finančná gramotnosť. Prioritné v ďalšom období bude aj umožnenie žiakom s mentálnym znevýhodnením študovať na vybraných odboroch stredných škôl, regulovanie a zníženie odborov, ktoré sú nákladné a nemajú dobré uplatnenie. Cieľom je tiež modernizácia odborov na stredných školách. „Nevidím dôvod, prečo by sa napríklad kuchár nemohol čiastočne vzdelávať aj bilingválne,“ poukázal minister.

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Klučové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte