Fedor Gál vydáva novú knihu v RAABE

27.09.2020
Vzdelávanie a výchova

Šesť mužov rôznych profesií a rôzneho veku a koronakríza – to sú hlavní aktéri knižnej novinky, ktorá sa v septembri dostáva do slovenských kníhkupectiev. Dialóg generácií a čosi navyše vydáva odborné nakladateľstvo Dr. Josef RAABE Slovensko. Určená je primárne stredným a vysokým školám. 

Ako zamyslenie sa rôznych generácii nad vplyvom koronakrízy na spoločnosť a uvažovanie o zmenách, ktoré priniesla, možno nazvať novinku z dielne RAABE. Názory na koronakrízu si v nej vymenili mladý študent filozofie Martin Duřt (20+); psychiater Peter Pöthe (50+), sociológ a publicista Fedor Gál (70+), Juraj Mesík, odborník na ekológiu a známy alarmista, Pavol Frič, sociológ a odborník na spoločenské problémy a Michal Postránecký, urbanista a architekt z Floridy.

 „Pandémia koronavírusu ma našla pripraveného aj nepripraveného. Pripraveného preto, že to nebola prvá krízová situácia na mojej životnej ceste. Nepripraveného preto, že som bol po prvýkrát konfrontovaný s „tvrdými“ obmedzeniami osobnej slobody, metaforicky povedané: „z vyššej vôle Prírody“. Najprv som situáciu zľahčoval, potom si uvedomil vlastnú mieru zodpovednosti voči okoliu a vzápätí si našiel novú misiu – začal som spoločenské konotácie koronavírusoej krízy reflektovať. Vlastne aj tento text je súčasťou tej misie,“ píše Fedor Gál v knihe.

„Brožúru by sme radi adresovali predovšetkým stredoškolákom vyšších ročníkov, vysokoškolákom a ich pedagógom, ktorí sa na jeseň 2020 vrátili do škôl bohatší o jednu unikátnu skúsenosť. Možno v texte nájdu inšpiráciu,“ povedal pri príležitosti uvedenia titulu na knižný trh Fedor Gál. „Budeme radi, ak ich náš dialóg podnieti vo vytváraní vlastných názorov ...a azda budú pokračovať v tom svojom dialógu – vo svojich triedach, v školách...“ dodal.

V knihe odznievajú osobné názory a skúsenosti z vnímania koronakrízy od všetkých zúčastnených, ktoré Fedor Gál v úlohe editora zoradil do sledu výpovedí a ich odpovedí, resp. polemických poznámok na ne, pričom zrejme práve vek a príslušnosť k tej-ktorej generácii (čiže rôzne životné skúsenosti) sú v mnohom určujúce na ich názory ako také.

Dialóg generácií a čosi navyše

Vydavateľstvo: Dr. Josef RAABE Slovensko

Počet strán: 72

Formát: A5

Väzba: brožovaná

Učíte na strednej či vysokej škole a zamýšľate sa nad tým akými spôsobmi prebrať koronakrízu do študijných osnov? Ako ju sprostredkovať študentov, aby sa z nej poučili? Vypočujte si rozhovor, ktorý sme pre vás pripravili vo forme dvoch podcastov:

Vplyv koronakrízy na spoločnosť: 1. časť rozhovoru s Fedorom Gálom

 

Vplyv koronakrízy na spoločnosť: 2. časť rozhovoru s Fedorom Gálom

 

Úryvky z knihy Dialóg generácií a čosi navyše

Práve preto bol príchod pandémie takým šokom. Predstavoval vytrhnutie zo slastného sna existenčnej neohrozenosti, z predstavy, že nech sa stane čokoľvek, nič nás nemôže ohroziť. V prípade mnohých mojich vrstovníkov, a aj mňa osobne, sme si najväčšími nepriateľmi boli my sami – samota a smútok, neschopnosť uspokojiť vlastné nároky a nájsť pre seba vhodné miesto v spoločnosti.“ 

(Martin Duřt) 

„Nebojím sa chorôb a snáď ani smrti. Bojím sa toho, že o mne budú rozhodovať politici, ktorí dostanú od hlúpych, pohodlných, závistlivých a manipulovateľných ľudí všetku moc. Bojím sa, že si ma potom niekto vezme ako rukojemníka „vládnych opatrení“, ktoré ma pod zámienkou môjho zdravia zbavia slobodného pohybu a podnikania. Desím sa, že ma raz stretne osud dnešných „seniorov“, ktorí sú plošne konfrontovaní s niečím, čoho sa boja viac než smrti, s izoláciou a opustenosťou. Bojím sa, že mojim deťom raz niekto vezme slobodu a možnosť slobodne zaobchádzať so svojím životom.“

(Peter Pöthe)

„Už dlhší čas sa bojím, že politici nás privedú do nešťastia. V skutočnosti kašlú na problémy ľudstva, nerozumejú im a ani netušia, akým smerom by mali svoje krajiny viesť. Sú to sebastrední sebci, šašovia a amatéri, ktorí len predstierajú, že vedia, kde je sever. COVID tomu dodal kontrast, no vidieť to bolo aj dlho predtým.“ 

(Pavol Frič)

„Čo rozhodne sklamalo v nami prežitej situácii, bol spôsob komunikácie dôležitých informácií a predkladanie názoru vertikálnym aj horizontálnych smerom. To bol zďaleka väčší problém ako informácie, ktoré boli zmätočné, iba reflektovali nepripravenosť celej spoločnosti na takýto typ fungovania v dobe strachu, ktorý sa postupne vyvinul do dobre udržovaného strachu pod nadvládou vlády nezvolených „expertov“ a ich počúvajúcich politikov. Kto na celej čiare sklamal a zohral veľmi negatívnu úlohu, boli zástupcovia médií. Úplný krach a neprofesionalita. Viac sa mi už tú bandu (isteže, nájdeme medzi nimi aj veľmi schopných jedincov) ani nechce hodnotiť.“

(Michal Postránecký)

KNIHU DIALÓG GENERÁCIÍ A ČOSI NAVYŠE NÁJDETE V E-SHOPE WWW.RAABE.SK TU A TIEŽ V KAŽDOM DOBROM KNÍHKUPECTVE.

Zdroj: Raabe Slovensko

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Kľúčové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte