Digitalizácia školstva na americký spôsob

18.02.2016
Prevádzka školy
Vzdelávanie a výchova

Problematika digitalizácie školstva je u nás momentálne veľmi živou témou. Zamysleli ste sa však hoci len na chvíľku nad tým, či to u nás na Slovensku robíme naozaj správne? Nebolo by lepšie zobrať si príklad od niekoho skúsenejšieho? Jeden taký vám práve teraz ponúkame.

Národná agentúra v USA zverejnila nedávno – pod názvom The Natinal Education Technology Plan – svoj plán na tému digitalizácie školstva. Ako sa hneď v jeho úvode píše: „Pokiaľ sa technická revolúcia uskutoční len v rodinách, ktoré majú prístup k financiám aj ku vzdelaniu, nejde o skutočnú revolúciu.“

Americký národný plán prináša víziu, ako by mala v tomto roku prebiehať výučba na školách za pomoci technologických inovácií. Je adresovaná učiteľom, no celkom prirodzene predpokladá angažovanie sa ďalších sociálnych skupín, napr. vývojárov, zriaďovateľov, neziskových organizácií... V jednotlivých kapitolách jej autori postupne predstavujú svoju predstavu o digitalizácii školstva, nezabúdajú však ani na názorné príklady. V závere čitatelia nájdu zosumarizované odporúčania smerom k učeniu sa, k vyučovaniu, k riadeniu, k výstavbe infraštruktúry sietí a tiež k hodnoteniu.

Prečítajte si celý dokument, ktorý by aj mnohým zainteresovaným mohol ukázať, ako kvalitne a erudovane by mohol a vlastne aj mal takýto materiál vyzerať v budúcnosti aj na Slovensku.

Celý plán nájdete tu: http://tech.ed.gov/files/2015/12/NETP16.pdf

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte