Platy učiteľov by mali zase rásť. Odborári za to bojujú u ministra aj u vlády

04.08.2015
Prevádzka školy
Personalistika

Každoročný boj o učiteľské platy sa začína. Školskí odborári tentoraz o ich zvýšení nerokujú len s ministrom školstva, ale spoločne s ďalšími odborovými organizáciami vyjednávajú i na Úrade vlády. S výsledkami zatiaľ nie sú spokojní.

Odborári sa snažia dosiahnuť sedem- alebo aspoň päťpercentné zvýšenie platov v budúcom roku. S návrhom, aby sa platy všetkých zamestnancov v štátnom a verejnom sektore zdvihli o sedem percent, prišla Konfederácia odborových zväzov (KOZ), kam patria i školské odbory.

So zámerom však nepochodili, vláda ich požiadavky odmietla. Namiesto toho predložila vlastný návrh na zvýšenie platov o 1,3 percent, čo sa zase nepozdáva odborárom.

„Naďalej trváme na sedempercentnom zvýšení platov, ktoré presadzuje KOZ. Valorizácia o 1,3 percenta sa nám zdá veľmi nízka. Teraz čakáme, ako dopadne druhé kolo rokovaní,“ povedal pre Aktuálne.sk predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek, ktorý školských odborárov pri vyjednávaní zastupoval.

Školskí odborári si nedajú zatvoriť ústa drobným navýšením platov učiteľov. Po vláde žiadajú viac

Ako dodal, zvolal už mimoriadne zasadnutie predsedníctva, aby k situácii zaujali stanovisko. Odboroví predáci by sa mali stretnúť v druhej polovici augusta.

Zástupcovia KOZ vyrátali, že keby vláda pristúpila na požadované sedempercentné zvýšenie platov všetkých zamestnancov verejného a štátneho sektora, po „očistení“ o odvody a dane, ktoré sa vrátia do verejných financií, by to štát vyšlo na viac ako 136 miliónov eur.

Zatiaľ čo s KOZ presadzujú sedempercentný nárast platov, na stretnutiach so šéfom rezortu školskí odborári bojujú aspoň o päť percent – ale pre všetkých zamestnancov v školstve.

Tomu však minister Juraj Draxler, s ktorým rokovali začiatkom júla, nevyhovel. „Vyhlásil, že je pripravený zvýšiť platy o päť percent, no len v rámci regionálneho školstva. To znamená, že by sa to týkalo len základných a stredných škôl,“ vysvetlil Ondek.

V školstve dnes podľa neho pracuje približne 148-tisíc ľudí, ale zvýšenie platov, aké navrhuje ministerstvo, by sa dotklo iba 86-tisíc z nich.

S tým odborári nesúhlasia a rovnaké zvýšenie žiadajú i pre ostatných pracovníkov školstva – učiteľov i nepedagogických zamestnancov na základných, stredných aj vysokých školách.

„Chceme dosiahnuť sedempercentné zvýšenie platov pre všetkých zamestnancov verejného sektora, ale paralelne budeme rokovať aj s ministerstvom školstva,“ priblížil Ondek.

Odborári sa podľa neho zatiaľ nevzdali ani svojich požiadaviek z čias protestov a ostrého štrajku v roku 2012. Trvajú na tom, aby sa platy všetkých zamestnancov v regionálnom školstve zvýšili na 1,2- až 1,6-násobok a pedagógom na vysokých školách dokonca až na trojnásobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve.

Zvýšiť by sa mali tiež investície do školstva, a to aspoň na šesť percent hrubého domáceho produktu. Napokon, zvýšenie platov pracovníkov regionálneho školstva na 1,2-násobok priemernej mzdy do konca volebného obdobia, teda do roku 2016, si dal za cieľ už bývalý minister Dušan Čaplovič (Smer), ktorý odstúpil z funkcie v júli minulého roka.

Ako pre Aktuálne.sk potvrdilo ministerstvo školstva, medzi prioritami na rok 2016 má päťpercentné navýšenie platov len pre pedagogických zamestnancov regionálneho školstva. O tejto otázke rokuje teraz s rezortom financií.

„V prípade schválenia tejto požiadavky by sa v roku 2016 dosiahol priemerný plat týchto zamestnancov vo výške asi 1,16-násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve,“ informovala hovorkyňa rezortu školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

O päť percent sa tarifné platy pedagogických a odborných zamestnancov regionálneho školstva zdvíhali aj v tomto roku.

Platy nepedagogických pracovníkov (školníkov, účtovníčok, kuchárok, upratovačiek a podobne) sa zvyšovali menej – v januári o 1,5 percenta, v júli o ďalšie jedno percento.

V prvom štvrťroku 2015 tak priemerný plat učiteľa v regionálnom školstve – teda na základných a stredných školách – podľa ministerstva dosiahol 952 eur.

Informácie o tom, že ministerstvo financií v návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok oproti tomuto roku ubralo školstvu vyše 274 miliónov, by rokovanie o platoch ovplyvniť nemali.

Rezort školstva totiž tvrdí, že uvedená suma predstavuje rozpočet celej kapitoly školstva, vrátane prostriedkov Európskej únie a prostriedkov na spolufinancovanie.

„U týchto prostriedkov dochádza v návrhu rozpočtu k zníženiu o viac ako 308 miliónov eur. Po odrátaní uvedenej sumy je návrh rozpočtu na rok 2016 pri výdavkoch bez prostriedkov EÚ a spolufinancovania vyšší o takmer 34 miliónov,“ upozornila Dupaľová Ksenzsighová.

O tom, že školstvo nebude hospodáriť s menšími financiami ako vlani, ubezpečil aj Draxler. „Pri prvom „nástrele“ rozpočtu sa zložito napočítavajú eurofondy, ktorých má rezort pomerne veľa. Preto tie nízke prvé čísla. Upozorňujem, že pri očistení o eurofondy je náš rozpočet oproti minulému roku už teraz vyšší,“ pripomenul minister.

Zdroj: dnes.sk

→ všetky správy

Kľúčové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte