Nové školské odbory chcú zmluvu medzi školou a rodičmi

09.04.2015
Legislatíva
Prevádzka školy
Škola a rodina

Nové školské odbory navrhujú povinnú zmluvu medzi rodičmi a školou. Znamenala by viac právomocí, napríklad by škola mohla dočasne vylúčiť žiaka za vulgárne správanie alebo sústavné vyrušovanie. Ministerstvo školstva im ponúka manuál.

Učiteľ je dnes chránenou osobou. Za útok voči nemu hrozí prísnejší trest. Vulgárne správanie, vyrušovanie, porušovanie školského poriadku, to sa podľa šéfa Nových školských odborov Ľudovíta Sebelédiho niekedy rieši ťažko. Preto navrhuje zmluvu medzi školou a rodičom s jasnými pravidlami. „Prioritou je možnosť vylúčenia žiaka na isté obdobie z danej školy,“ hovorí Ľudovít Sebelédi, predseda Nových školských odborov.

Zmluva by chránila učiteľov, ale aj žiakov, ktorí sa chcú učiť. Ministerstvo školstva vie, že učitelia musia čeliť atakom. Riešenie v podobe zmluvy, akú majú napríklad v Kanade, ale nechystá. Potvrdila hovorkyňa Beáta Dupaľová. Ako povedala: „Tento námet totiž vyvoláva množstvo otázok, ktoré by sa týkali skutočne rozsiahlej zmeny a vyplynuli by do otázky o plnení povinnej školskej dochádzky žiaka, o kompetencii riaditeľov škôl a učiteľov, ale aj o administratívnej náročnosti.“

V pokynoch na nasledujúci školský rok však učitelia dostanú manuál s presný postupom čo majú robiť, ak na nich niekto fyzicky alebo psychicky zaútočí. Katarína Ottová, RTVS.

Zdroj: RTVS

→ všetky správy

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte