Rozpočet uberie školstvu 274 miliónov eur

03.08.2015
Legislatíva
Prevádzka školy
Prevádzka školy

Návrh rozpočtu na budúci rok uberá rezortu školstva 274 miliónov eur. Podľa ministra školstva Juraja Draxlera je však balík už teraz vyšší ako v minulom roku o necelých 34 miliónov. Za nesúladom je zložité prepočítavanie eurofondov, ale aj rozpočtovanie peňazí pre školy v kapitolách Ministerstva školstva a Ministerstva vnútra. Odborári aj minister školstva sa zhodujú, že budú bojovať za viac peňazí, aby bolo na navýšenie učiteľských platov.

Ministerstvo školstva by chcelo učiteľom zvýšiť platy aspoň o 5%. Návrh štátneho rozpočtu však zatiaľ ráta len s menej ako 1 a polpercentným navýšením. Školskí odborári požadujú až 7%. „Určite sa bude ešte o tom jednať a pokiaľ by tie návrhy pokračovali v takom trende, že sú nižšie, alebo že sa nebude to navyšovať, tak určite Odborový zväz školstva k tomu zaujme stanovisko,“ povedal predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy Pavel Ondek.

Ministerstvo školstva zatiaľ návrh bližšie nekomentuje, lebo rokovania o rozpočte sa ešte nezačali. „Minister Draxler má v pláne hneď niekoľko stretnutí s ministrom Kažimírom, aby ešte rokoval o peniazoch, ktoré majú prísť do školstva. Naďalej ostáva našou prioritou navýšenie rozpočtu na vedu a výskum cez grantový systém a tiež zvýšenie platov v školstve,“ povedala Beáta KSENZSIGHOVÁ DUPAĽOVÁ, hovorkyňa ministerstva školstva.

Bývalý minister školstva Martin Fronc očakával vyšší návrh rozpočtu, keďže súčasná vláda sľubovala učiteľské platy na úrovni 1,2-násobku priemerného platu. „Stačilo by menej ako sto miliónov eur, aby to navýšenie bolo okolo tých 5 až 7% ,“ povedal Martin Fronc.

Časť peňazí do školstva však ide aj cez rozpočet rezortu vnútra. Petíciu za zjednotenie financovania a riadenia regionálneho školstva doteraz podpísalo 40 tisíc ľudí.

Zdroj: RTVS

→ všetky správy

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte