4 príspevky / 0 nový
Posledné pridané
22ročník44
zástupkyňa riaditeľky

Dobrý deň! Zástupkyňa, ktorá spľňa všetky kvalifikačné požiadavky na výkon prácu vedúceho ped. zamestnanca sa chystá na materskú dovolenku. Momentálne medzi ostatnými zamestnancami nikto nedisponuje zákonom určenými požiadavkami pre jej zastupovanie počas materskej. Čo je podľa Vás najlepšie riešenie v danej situácii?

Maria Pavlikova
Zástupkyňa riaditeľky

Určitým riešením je poveriť niektorého zamestnanca podľa § 9 Zákonníka práce. Vtedy sa nesledujú požadované predpoklady, ale na druhej strane, táto zástupkyňa nemá príplatok za riadenie ani upravený - skrátený pracovný úväzok. Je to východisko z núdze a obchádzanie zákona. Na zastupovanie zamestnankyne počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky môžete prijať aj nového zamestnanca, ktorý bude spĺňať predpísané predpoklady.

Zuzana Endelová
Zástupkyňa riaditeľky pre MŠ

Dobrý deň, mám podobný problém, sme ZŠ s MŠ s právnou subjektovitou. Bývalá zástupkyňa MŠ ukončila náhle pracovný pomer, z učiteliek MŠ nemá žiadna 1. atestáciu. Môžem poveriť funkciou zástupkyne učiteľku, ktorá už je prihlásená na 1. atestáciu a podala si prácu a 1. atestáciu si spraví do 30.6. ? Môžem je upraviť pracovný čas a skrátiť pracovný úväzok?
Ďakujem za odpoveď.

Maria Pavlikova
Zástupkyňa riaditeľky

Kandidátka na zástupkyňu nespĺňa predpoklady podľa § 34 ods. 2 zákona č. 317/2009 Z. z. Prihlásenie na atestáciu, neznamená, že ju má vykonanú. Určitým riešením je poveriť ju podľa § 9 Zákonníka práce. Vtedy sa nesledujú požadované predpoklady, ale na druhej strane, táto zástupkyňa nemá príplatok za riadenie ani upravený - skrátený pracovný úväzok. Je to východisko z núdze a obchádzanie zákona. Keď pani zástupkyňa vykoná atestáciu, ak má päť rokov pedagogickej praxe, ustanovíte ju do funkcie zástupkyne riaditeľky školy dohodou o zmene pracovnej zmluvy.