Ministerstvo školstva: Školy budú nahlasovať údaje o žiakoch už len elektronicky

17.09.2018
Prevádzka školy

Zníženie byrokracie a adresnejšie financovanie škôl a školských zariadení. To je cieľom zberu štatistických údajov zo škôl prostredníctvom Rezortného informačného systému (RIS). Podľa zákona totiž budú školy údaje o počte žiakov či zamestnancov zasielať od septembra 2018 elektronicky.

Zber údajov sa bude realizovať v období od 15. do 30. septembra 2018. Po spracovaní sa tieto údaje stanú podkladom pre financovanie škôl a školských zariadení, pričom ako referenčný register bude slúžiť už len Rezortný informačný systém.

„Pre celý rezort školstva to predstavuje veľký krok vpred, ktorý by mal priniesť zníženie byrokratickej záťaže škôl a poskytnúť presnejšie informácie pre rozhodovanie ministerstva,"uviedla ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová a dodala, že predpokladom adresného financovania je, aby školy a školské zariadenia zadali údaje do systému korektne a v stanovenom termíne.

Zástupcovia škôl zadávajú údaje do RIS-u prostredníctvom svojich školských informačných systémov. Pri zadávaní údajov pre financovanie sa riadia Metodickým pokynom pre aktualizáciu rezortných údajov, ktorý je k dispozícii na webstránke rezortu http://crinfo.iedu.sk.

Pre väčšiu informovanosť škôl a školských zariadení zabezpečil rezort školstva na začiatku leta sériu desiatich školení po celom území Slovenska, na ktorých sa zúčastnili zástupcovia vyše 3 200 škôl a školských zariadení. Ďalšie školenia sa realizovali po celom Slovensku od začiatku septembra v spolupráci s odbormi školstva na okresných úradoch v sídle krajov, pričom boli zamerané na detailné oboznámenie sa s používaním portálu na zber údajov. Zúčastnili sa na ich zástupcovia viac ako 4 000 škôl a školských zariadení.

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Klučové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte

Najprv musí celý systém fungovať správne, taktiež by bolo fajn keby helpdesk bol schopný odpovedať na maily a zdvíhať telefóny promptne, aby bolo možné dodržiavať termíny na odovzdanie. Taktiež by bolo fajn, keby helpdesk nepodával mylné informácie. Eduzber bolo sľubované, že už sa nebude musieť robiť, keď sa budú zbierať informácie cez RIS, ale v podstate sa robí aj naďalej, len oveľa byrokraticky zložitejšou cestou (musíte oslovovať viacero subjektov, keď Vám niečo nezobrazuje správne a často sa stáva, že Vám nik nevie pomôcť a hádže horúci zemiak na niekoho iného). Výkaz 3.01 musíte robiť aj tak a pritom viaceré dáta sú v ňom a v Eduzbere duplicitné. Výkaz o školskej jedálni je zbytočný, ak vypĺňate len potenciálnych stravníkov čo sa rovná všetkým žiakom v škole - to je v Eduzbere tiež. Výkaz o ŠKD by tiež mohol prebrať údaje zo školských systémov. V RISe taktiež musíte zadávať úväzky učiteľov čo vlastne robí mzdár duplicitne v inom systéme. Myslím, že cestou sa kompetentní vydali správnou, ale aby sa nemuseli hanbiť mali by ešte veľa zapracovať na vylepšeniach.