170 príspevkov / 0 nový
Posledné pridané
Vladur
Pedagogicke minimun

Dobry den, mam vystudovanu Prirodovedecku fakultu v odbore biochemia, Bc.statnice z chemie , mgr, statnice z biochemie, organickej chemie. Mam spraveny aj doktorat RNDr. z biochemie. Ak si doplnim pedagogicke minimum, budem sposobila vyucovat chemiu na zakladnej/strednej skole? Ak by som chcela vyucovat aj biologiu, musela by som absolvovat znovu 5rocne studium biologie alebo len nieco doplnujuce? dakujem velmi pekne za odpoved

Lenka Mihalenková
Prosím o radu

Dobrý večer, chcem Vás poprosiť o radu.... Mam ukončene vzdelanie Bc-MOV... Ak by som chcela pracovať v školstve-najlepšie MS, alebo Zs(výchovavatel, asistent), ako vzdelanie si potrebujem dostudovat?... Strácam sa už v tom, čo-ako... ĎAKUJEM VEĽMI PEKNE

Maria Pavlikova
Prosím o radu

Kvalifikačné predpoklady pre jednotlivé kategórie pedagogických zamestnancov sú uvedené vo vyhláške MŠVVaŠ SR č. 1/2020 Z. z. v jej jednotlivých prílohách. Pre každú kategóriu je potrebné iné príslušné vzdelanie. Pre kategóriu učiteľ materskej školy, vychovávateľ a a pedagogický asistent je postačujúce aj úplné stredné odborné vzdelanie príslušného zamerania, ale môžete absolvovať aj vysokoškolské vzdelanie uvedené vo vyhláške.

Martina07
Pedagogicke minimum

Dobrý deň, mám ukončené bakalárske štúdium v študijnom odbore Geografia študijný program: Geoografia a krajinna ekológia. Štátnu skúšku mám z predmetov: Geoekológia a krajinná ekológia, humánna geografia , fyzická geografia. Inžinierske štúdium som pokračovala v študijnom programe Ekológia a využívanie krajiny štátnu skúšku mám z predmetov: Ekológia krajiny a environmentálne systémy, ochrana prírody a krajiny, Tvorba krajiny a návrh ekostabilizačných opatrení. Prosím Vás je v tejto kombinácií si možné urobiť DPŠ . Ďakujem

Katarína Lakatoš
Pedagogická prax pri výučbe v autoškole

Pozdravujem, viete mi prosím poradiť, či sa otcovi, ktorý je učiteľ v autoškole, bude zaratávať čas v autoškole do rokov pedagogickej praxe? Je vyštudovaný majster odb. výcviku má titul Bc. no prepustili ho počas corony zo školy a má živnosť teraz v autoškole.

Maria Pavlikova
Pedagogická prax pri výučbe v autoškole

Učiteľ autoškoly nie je pedagogický zamestnanec podľa zákona č. 138/2019 Z. z. Prax učiteľa autoškoly sa mu môže započítať v nejakom skrátenom pomere do praxe na zvýšenie platovej tarify, ale v žiadnom prípade sa mu nepočíta ako prax pedagogická.

nataliad
masmediálna komunikácia a pedagogické minimum

Dobrý deň,
som absolventkou päť ročného štúdia masmediálnej komunikácie. Už dlhšie zvažujem, či si spraviť pedagogické minimum. Avšak, neviem presne ako to teraz funguje, resp. aké by mohlo byť z toho uplatnenie. Mohla by som učiť napríklad aj ZŠ? Alebo je možnosť doštudovať nejaký iný predmet a následne potom vyučovať ten? Aké sú možnosti? Prosím, budem vďačná, ak mi poradíte.

Ďakujem vopred za odpoveď.

Maria Pavlikova
Masmediálna komunikácia a pedagogické minimum

Ak si ku svojej odbornej kvalifikácii doplníte pedagogickú kvalifikácie - DPŠ , ak ju na Vašej vysokej škole robia, budete kvalifikovaná učiteľka tých predmetov, z ktorých máte vykonané štátnice. Pravdepodobne sa na základnej škole neučia. Ak by ste predsa chceli učiť na základnej škole ku Vašej škole a DPŠ by ste museli absolvovať rozširujúce štúdium nejakého predmetu, ktorý sa na základnej škole učí.

Kandeláber
DPŠ

Dobrý deň,
mám absolvované právo, ale láka ma aj pedagogika. Uvažujem nad DPŠ, ale ako čítam samotné DPŠ nemá u mňa význam, ak som dobre pochopil, nakoľko moje štátnicové predmety sa inde ak na VŠ nevyučujú. Ak chcem učiť na základnom a strednom stupni je potrebný k DPŠ aj rozširujúce štúdium predmetu, ak som správne pochopil.

Takže sa chcem spýtať ak by som chcel učiť v škôlke, čo musím vykonať po DPŠ?
Je možné uplatnenie v mojom smere v rámci DPŠ aj bez rozširujúceho štúdia?
Vedeli by ste mi poradiť, čo je v mojom prípade najlepšie riešenie?

Za Váš čas a Vašu odpoveď Vám vopred ďakujem
S úctou K.

Maria Pavlikova
DPŠ

Presne tak, právnická fakulta DPŠ neorganizuje a získať DPŠ na inej fakulte alebo inej vysokej škole nemá význam. A asi by Vám ju ani neumožnili. Doplnkové pedagogické štúdium nenahrádza žiadne vzdelanie, je len potrebný pedagogický doplnok k odbornej spôsobilosti. Takže myslím, že tu cesta vo Vašom prípade nevedie. Ak by ste sa chceli uplatniť ako učiteľ materskej školy, musíte absolvovať niektoré zo vzdelaní, ktoré sú uvedené ako kvalifikačný predpoklad na túto činnosť vo vyhláške MŠVVaŠ SR č. 1/2020 Z. z., príloha č. 1., 1. diel, I. časť. Je na Vašom rozhodnutí ktorý stupeň absolvujete, lebo Vaše právnické vzdelanie nie je určujúce.

Dominik77
základy spoločenských vied (stredné školy)

Dobrý deň, existuje možnosť s II. stupňom VŠ štúdia v odbore Politológia, vyučovať na stredných školách predmet základy spoločenských vied ? Samozrejme nevyhnutnosťou je mať absolvovaný základný modul DPŠ a rozširujúci modul. Avšak myslíte, že Politológia je pridružený odbor, vďaka ktorému by ma zobrali na absolvovanie aprobačného predmetu základy spoločenských vied?

Vďaka za odpoveď

Michal91
Dps

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať na DPS. V roku 2016 som ukoncil štúdium na Ekonomickej univerzite v Bratislave v odbore štatistické metódy v ekonómii. Chcel by som sa spýtať aké predmety by som mohol vyučovať a ci je možné urobot dps aj 5 rokov po ukončení VŠ štúdia. 5 rokov pracujem ako analytik trhu práce. Ďakujem

Maria Pavlikova
DPŠ

O možnostiach štúdia sa informujte na vysokej škole. Vyučovať by ste mohli Vaše štátnicové predmety, ak sa učia na strednej škole.

Romca2397
Doplnkové pedagogické štúdium

Dobrý deň. Mám ukončené štúdium v odborne Pedagogika a vychovávateľstvo mgr. Štátnicové predmety pedagogika a sociálna pedagogika. Po absolvovaní doplnkového ped. štúdia by som získala len kvalifikáciu tieto predmety vyučovať?
Prípadne čo by som získala absolvovaním 1. atestácie? Zvýšila sa moja kvalifikácia ?

karima3940
Zaradenie zamestnanca

Dobrý deň,
sme zš, máme zamestnanú učiteľku na 2. stupni s vyučovaním predmetov - CHEM, BIO, OBN, INF, regionálna e mediálna výchova. Má vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa-štátna skúška z predmetov: manažment poľnohospodárskej krajiny, manažment vody v krajine, vodné hospodárstvo.
Do zamestnania nastúpila 01.09.2020 a robí si DPŠ-vraj stačí. Zaradená je ako kvalifikovaná učiteľka s odvolaním sa na Zákon č. 138/2019 § 83 ods.1 a 4.
Nie som si istá zaradením zamestnanca ako kvalifikovaného učiteľa.

Maria Pavlikova
Zaradenie zamestnanca

Pri posudzovaní plnenia kvalifikačných predpokladov pedagogických zamestnancov vychádzame z vyhlášky MŠVVaŠ SR č. 1/2020 Z. z, príloha č. 1, 1. diel, jednotlivé časti. Ak pri nástupe do prvého pracovného pomeru ste jej dali podmienku podľa § 83 ods. 1 zákona č. 138/2019 Z. z. získať požadovaný kvalifikačný predpoklad, do štyroch rokov, uplatní sa aj § 83 ods. 4 zákona č. 138/2019 Z. z. a v tomto období ju budete považovať za kvalifikovanú. Ako uvádzate v otázke, že DPŠ vraj stačí, je dôležité posúdiť na vyučovanie ktorých predmetov. Musí mať DPŠ na vyučovanie všetkých Vami uvedených predmetov, čo vzhľadom na jej vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa bude zložité získať.

Emília34
MS

Dobrý večer, chcem sa informovať a zistiť čo musím mať vyštudované ak chcem učiť v MS. Stačí mi pedagogické minimum? Ďakujem žaba odpoveď

EvaTicha
Zrušenie miesta zástupcu

Prosím o info: Môže riaditeľ zrušiť miesto zástupcu počas školského roka? (Chce nechať len jedného). Zástupca je pritom nie menovaný, bol vybraný vo výberovom konaní a je nemožné ho odvolať. S presunom nesúhlasí. Riaditeľ chce ním nahradiť odchádzajúceho učiteľa. Aké možnosti má riaditeľ a aké zástupca? Ďakujem.

MartinaBel
DPŠ

Dobrý deň,

prináleží prosím zamestnancovi po absolvovaní DPŠ príplatok za profesijný rozvoj ?
Zamestnanec je Mgr. ( Vysoká škola ekonómie a manažmentu VS ), pracuje ako učiteľ s tým, že si robí DPŠ.
Ďakujem za odpoveď.

Stránky