6 príspevkov / 0 nový
Posledné pridané
Katarina Gajdosova
Triednická hodina

Je triednická hodina na strednej škole povinná? Ak je triednická hodina na strednej škole zaradená do rozvrhu hodín týždenne v tom prípade má učiteľ 22 hodín základného úväzku + 1 triednickú hodinu, teda spolu 23 hodín priamej vyučovacej činnosti. Jedná alebo nejedná sa o nadčasovú hodinu? Ďakujem za odpoveď.

peterv
Re

Triednická hodina nie je povinná, žiadny štátny vzdelávací program ju nevyžaduje (ani pre gymnázia ani pre stredné odborné školy, a ani pre základné školy).

Škola si ju ale môže dobrovoľne zvoliť sama, v takom prípade sa však samozrejme musí do úväzku počítať ako bežná vyučovacia hodina.

A pokiaľ má byť triednická hodina aj bežnou súčasťou rozvrhu hodín (teda každý týždeň), tak by mala byť uvedená aj v učebnom pláne (v školskom vzdelávacom programe) a mala by sa na ňu použiť disponibilná hodina.

Greta Molotová
RE

... dovolím si nesúhlasiť, triednickú hodinu vedie triedny učiteľ v rámci výkonu špecializovaných činností triedneho učiteľa, za čo má príslušný príplatok.

rena_ta
Peterv

Existuje na to legislatíva? Lebo u nás je TRH normálne v rozvrhu, musia na to byť plány, žiakom sa ráta do vymeskanych hodín (ETK) a dokonca keď triedny chyba, predložia mu ju na iný den

Greta Molotová
Peterv

... § 6 ods. 1 zákona 138/2019 Z. z. v spojení so štátnym vzdelávacím programom.

Maria Pavlikova
RE

Veru tak. Nestretla som sa s tým, že by sa triednická hodina započítala do úväzku, resp. použili disponibilné hodiny v škole. Povinnosti triedneho učiteľa sú uvedené mimo iných aj v § 37 zákona č. 138/2019 Z. z.