Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy odmieta prepojenie na politickú stranu

Na rozdiel od Iniciatívy slovenských učiteľov či Slovenskej komory učiteľov neprezentujeme svoje vlastné individuálne názory, ale tlmočíme požiadavky našej početnej členskej základne, tvrdí Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku.

Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZPŠaV) ani jeho vedúci predstavitelia nie sú prepojení ani podporovaní žiadnou politickou stranou či hnutím. Dôkazom toho je dlhodobá a neskrývaná kritika na adresu predchádzajúcich vlád ako aj súčasnej vlády v súvislosti s jej nedostatočným záujmom o zlepšovanie kvality školstva a postavenia jeho zamestnancov. Vyplýva to zo stanoviska školského odborového zväzu, ktorý tak reagoval na kritiku zo strany Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU). Agentúre SITA poskytol stanovisko vedúci úradu Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Juraj Stodolovský.

Iniciatíva slovenských učiteľov vo svojom stanovisku v utorok 27. júna uviedla, že má dlhodobo negatívne skúsenosti s vedením OZPŠaV. Školský odborový zväz sa podľa iniciatívy v rozhodujúcich okamihoch postavil proti požiadavkám učiteľov za zlepšenie ich spoločenského postavenia a finančného ohodnotenia. „Kroky a postoje vedenia OZPŠaV sa nám javia ako zle maskovaná lojalita hraničiaca so servilitou voči súčasnej a predchádzajúcej vláde,“ uviedla tiež iniciatíva. Upozornila zároveň na úzke prepojenie vedenia OZPŠaV len s jednou časťou politického spektra. „V roku 2010 kandidoval predseda zväzu Pavel Ondek za stranu Smer-SD v obci Raslavice, v roku 2014 kandidovala podpredsedníčka zväzu Iveta Majerová za Smer-SD v obci Dolná Mičiná,“ uviedla Iniciatíva slovenských učiteľov a upozornila aj na prepojenie vedenia zväzu s orgánmi štátnej moci prostredníctvom členstva v rôznych štátnych radách a komisiách.

Odborový zväz na to reaguje tým, že právo byť volený je politické právo a sloboda. Dodáva, že Ústava SR garantuje všetkým občanom za rovnakých podmienok prístup k voleným a iným verejným funkciám. „Na rozdiel od Vladimíra Crmomana, Branislava Kočana a ďalších známych predstaviteľov Iniciatívy slovenských učiteľov a Slovenskej komory učiteľov (SKU) stoja za našou prácou reálne výsledky. Od roku 2012, keď zväz zorganizoval najväčší štrajk zamestnancov školstva, sa platy pedagogických a odborných zamestnancov a učiteľov vysokých škôl každoročne zvyšovali, a to najvýraznejšie v celej oblasti verejnej správy,“ uvádza vedenie odborového zväzu. Pripomína tiež, že za posledné roky dosiahli zníženie týždenného pracovného času, predĺženie výmery dovolenky, zvýšenie odchodného a odstupného nad rámec Zákonníka práce, vyššiu tvorbu sociálneho fondu nad rámec zákona, príspevok na doplnkové dôchodkové sporenie či zrušenie pracovného pomeru na dobu určitú na 10 mesiacov.

Odborový zväz tiež dodáva, že na základe rokovaní s predstaviteľmi najvplyvnejších politických strán sa po prvýkrát dostal do Programového vyhlásenia vlády záväzok postupného zvyšovania podielu HDP do školstva a prísľub zvyšovania platov pedagogických a odborných zamestnancov od 1. septembra a následne každoročne o šesť percent. „Intenzívnym rokovaním s ministrom školstva sa navyše snažíme dosiahnuť valorizáciu o šesť percent aj od 1. septembra 2017. Na rozdiel od ISU či SKU neprezentujeme svoje vlastné individuálne názory. ale tlmočíme požiadavky našej početnej členskej základne. Stoja za nami mnohí odborníci z praxe a rešpektované medzinárodné organizácie, ktorých sme členmi,“ uvádza OZPŠaV.

Školské odbory tiež uviedli, že pre osočovanie zo strany jednotlivcov z ISU a SKU nedávno vypovedali dohodu o spolupráci so Slovenskou komorou učiteľov. „Od ich aktivít sa dokonca dištancovala aj zakladajúca prezidentka SKU Mária Barancová, čo len dokazuje nedôveryhodné postavenie Vladimíra Crmomana v odbornej verejnosti. Opakované, ničím nepodložené urážky na adresu zväzu sú pravdepodobne len snahou o ich vlastné zviditeľnenie či prejavom frustrácie nad vlastnými neúspešnými aktivitami v poslednom období a nezáujmu zo strany politikov a postupne aj médií,“ uviedlo tiež vedenie školských odborov.

Zdroj: Spravodajstvo SITA