Odborári a ZMOS sa na navýšení platov od septembra opäť nedohodli

Školskí odborári sa v pondelok 29. mája stretnú s ministrom školstva Petrom Plavčanom.

Odborári a Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) sa ani na dnešnom rokovaní nedohodli vo veci navýšenia platov pedagogickým a odborným zamestnancom od septembra tohto roka, pre médiá to uviedol predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek po skončení stretnutia vo Vysokých Tatrách. Aj napriek tomu vyjadril nádej, že sa podarí zrealizovať aj ďalšie rokovania a k dohode sa napokon dospeje. „Pokiaľ nie, sú tu ohrozené platy, hlavne z úrovne zriaďovateľov, ktorými sú mestá a obce, a to sa týka asi 25-tisíc zamestnancov, ktorí pracujú v materských školách, základných umeleckých školách, v centrách voľného času a v školských kluboch detí. Odborári dnes informovali aj o plánovanom stretnutí na pôde ministra školstva Petra Plavčana v pondelok 29. mája.

„Je tu predpoklad, že dôjde ešte k rokovaniu medzi ZMOS a ministerstvom školstva, ale je tu určitá ponuka na navýšenie zo strany štátu. To je to, čo sme mali v memorande, v ktorom sme požadovali navýšenie platov od septembra o šesť percent a v januári v rokoch 2018, 2019 a 2020 o šesť percent,“ povedal ďalej Ondek. Podľa predsedu Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Ľubomíra Petráka sú však požiadavky odborového zväzu nad rámec programového vyhlásenia vlády. „To hovorí o zvyšovaní platov iba od januára 2018. To znamená, že v prípade, že by sa vláda mala zaoberať otázkami, ktoré predkladajú odbory, je potrebné sa veľmi seriózne zaoberať memorandom, ktoré by vláda mala podpísať spolu s odborovým zväzom,“ povedal. Ako tiež uviedol, dôležité bude aj to, aby tu nešlo len o záväzok zo strany štátu zvyšovať platy učiteľov, ale aj o záväzok zo strany odborového zväzu a pedagogickej verejnosti, že hlavná činnosť sa bude zameriavať na pokoj a vyučovanie a že nárast platov sa premietne aj do kvality vzdelávania.

Predseda Združenia miesta Slovenska Michal Sýkora pripomenul, že ZMOS podporí medziročné navýšenie o šesť percent platov pedagogických zamestnancov a bude sa snažiť podporovať aj nepedagogických zamestnancov v školstve. Zvyšovanie platov v priebehu roka však považuje naďalej za zložité a náročné. „Každá samospráva schvaľuje svoj plán a rozpočet na konci roka pre nasledujúci, preto hľadať v priebehu roka možnosti, ako sa to dá zmeniť, je veľmi zložité. Rokujeme s pánom ministrom, verím, že sa nám podarí hľadať riešenie, ale my ponúkame riešenie, aby sa nám niektoré kompetencie financovania odňali, aby sme mohli následne vyplniť túto požiadavku,“ informoval Sýkora. Rovnako pripomenul, že samosprávy dávajú všetky finančné prostriedky, ktoré dostávajú cez podielové dane zo strany štátu, do školstva. „Dávame ešte dvesto miliónov z vlastných prostriedkov naviac, teda nemáme ďalšie rezervy, aby sme mohli v prebehu roka finančné prostriedky zvyšovať,“ dodal. Aké kompetencie by chcel ZMOS preniesť na štát, Sýkora nechcel konkretizovať, momentálne sa podľa jeho slov o tom iba rokuje. Nie je však presvedčený o tom, že sa to všetko stihne do septembra. „S pánom ministrom rokujeme, hľadáme dohodu. Nemáme zákopovú vojnu, hľadáme riešenie, ak sa nájde, bude dobre, ak nie, nebude to naša vina, my ponúkame možnosti, ako hľadať cestu na vyriešenie tohto problému,“ povedal. Ondek s predsedom ZMOSu nesúhlasil, podľa jeho slov je to možné stihnúť, zároveň pripomenul, že štrajková pohotovosť naďalej trvá.

Zdroj: Spravodajstvo SITA