NR SR: Právo veta pri voľbe riaditeľa školy je nedemokratické

„Právo veta zriaďovateľa pri voľbe riaditeľa školy sa javí ako hrubý zásah do demokratickej samosprávy školy, dáva priestor politizácii, klientelizmu a osobným predsudkom,“ povedal v závere siedmeho dňa 9. schôdze NR SR poslanec z OĽaNO Oto Žarnay.

 Právo veta pri voľbe riaditeľa školy je nedemokratické

Preto je odpolitizovanie školstva potrebné pre lepšiu budúcnosť vzdelávania na Slovensku a Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) predložilo novelu zákona o školskej samospráve. Ako povedala poslankyňa NR SR za OĽaNO Veronika Remišová, jedným z cieľov predkladaného návrhu zákona je odpolitizovanie školstva vo veci výberu riaditeľa školy alebo školského zariadenia. Zároveň poslanci rokujú aj o návrhu zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve z dielne poslancov NR SR za SaS Petra Osuského, Ondreja Dostála a Branislava Gröhlinga, ktorí chcú obnoviť postavenie školskej samosprávy pri rozhodovaní o riaditeľoch škôl a školských zariadení.

„Podľa súčasnej právnej úpravy má totiž zriaďovateľ školy alebo školského zariadenia, ktorým je obec alebo vyšší územný celok, pri voľbe riaditeľa školy či školského zariadenia tzv. právo veta. Platí totiž, že zriaďovateľ môže dvakrát po sebe odmietnuť kandidáta na tento post, ktorého navrhla rada školy na základe výberového konania. Pri druhom vyslovení nesúhlasu sa vyžaduje schválenie trojpätinovou väčšinou všetkých členov príslušného zastupiteľstva. „Je to proti duchu školského zákona. Zriaďovateľ má zástupcov v rade školy, ale nemôže tam byť primátor alebo starosta, ani riaditeľ školy. Vetácia rozhodnutia rady školy starostom je zásah do nezávislosti školy a politika na pôdu školy nepatrí,“ zdôraznila Remišová.

Podľa poslankyne kompetencie rady školy ako orgánu školskej samosprávy zastúpenej učiteľmi, nepedagogickými zamestnancami, rodičmi, zriaďovateľom a na strednej škole aj samotnými žiakmi by sa mali skôr posilňovať ako oslabovať. Predkladaný návrh zákona teda vracia právnu úpravu späť do takej podoby, v akej platila pred septembrom 2015, keď bol zachovaný demokratický princíp rozhodovania školskej samosprávy.

S návrhom nesúhlasí predseda Výboru NR SR pre vzdelávanie, mládež, vedu a šport Ľubomír Petrák zo strany Smer-SD. Nesúhlasí s tvrdením Remišovej, že by strana Smer-SD školstvo spolitizovala, keď minulý rok dala obciam či vyšším územným celkom (VÚC) kompetenciu odmietnuť kandidáta na riaditeľa školy či školského zariadenia. "Vôbec si nemyslím, že sme spolitizovali školstvo," povedal Petrák s tým, že viac ako polovica starostov a obecných či miestnych poslancov je nezávislých.

Dnes poslanci hlasovaním posunuli do druhého čítania návrh zákona o rokovacom poriadku ako aj návrh zákona o priestupkoch a o cestnej premávke. Zákonodarcovia neposunuli do druhého čítania opozičné návrhy zákonov z dielne poslancov z OĽaNO. Parlament na svojom dnešnom rokovaní neschválil návrh poslanca Martina Fecka (OĽaNO) na vydanie tzv. lazníckeho zákona. Rovnako odmietli aj ďalšiu diskusiu o novele zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov. Podľa novely opozičného poslanca Martina Fecka mohol užívateľ pôdy o dotáciu požiadať len vtedy, ak by predložil list vlastníctva alebo nájomnú zmluvu.

Deviata schôdza NR SR pokračuje v utorok 20. septembra o deviatej hodine ráno. Na programe schôdze majú poslanci ešte približne 30 bodov.

Zdroj: SITA