Dvojicu základných škôl chcú zlúčiť s dvoma materskými školami

Tento krok, ako zdôvodnila radnica v Prievidzi, by mal priniesť školám menej administratívy, vplyv na vyučovanie to mať podľa nej nebude.

Základná škola (ZŠ) na Ulici P. Dobšinského a materská škola (MŠ) na tej istej ulici, ako i ZŠ na Malonecpalskej ulici s tamojšou MŠ v Prievidzi by mali od budúceho školského roka fungovať ako dva právne subjekty. Tento krok, ako zdôvodnila radnica, by mal priniesť školám menej administratívy, vplyv na vyučovanie to mať podľa nej nebude, keďže školy už dlhšie fungujú v spoločných priestoroch. Zrušenie štvorice škôl a zriadenie dvoch základných s materskými odsúhlasili prievidzskí mestskí poslanci na svojom dnešnom rokovaní.

"V budovách obidvoch základných škôl sídlia aj riaditeľstvá materských škôl, pritom základné školy majú právnu subjektivitu a materské školy nemajú, riadi ich mesto. Kvôli jednoduchším procesom a jednoduchšej komunikácii a fungovaniu sme sa rozhodli pre takýto administratívny krok, ktorý nezasiahne do žiadnych práv ani povinností riaditeľstiev základných škôl," uviedla Beáta Jelačičová, metodička pre školy a školské zariadenia mesta.

Zriaďovateľ, ako ďalej ozrejmila, zachová počet pracovníkov všetkých škôl. "Základná škola s materskou školou sa stáva právnym nástupcom zaniknutých organizácií a prechádzajú na ňu práva a povinnosti z pracovno-právnych a iných právnych vzťahov dňom spojenia," skonštatovala. Zlúčenie škôl je zatiaľ podľa radnice len administratívnym krokom, nevylučuje však, že nové riaditeľstvá budú racionálnejšie hospodáriť s prostriedkami.

Zástancami zlučovania MŠ so ZŠ nie je podľa svojich slov viacero poslancov. Ako upozornil na rokovaní Rudolf Fiamčík, bojí sa, aby niektorí zamestnanci neprišli následkom tohto kroku o peniaze. "Osobné príplatky niektoré učiteľky na základných školách nemajú, v materských majú. Vznikne jeden balík peňazí, hovorí sa, že vždy je bližšia košeľa ako kabát. Takže aj tam môže byť problém, že budovu bude obhospodarovať z jedného rozpočtu riaditeľ združenej školy a nie som si celkom istý, či to bude spravodlivo rozdelené. Tieto veci sa musia zakomponovať do rozpočtu na rok 2017, aby boli všetky veci zohľadnené a nikto z pedagogických zamestnancov neprišiel čo i len o cent," vysvetlil. Zo strany zriaďovateľa, ako reagovala primátorka mesta Katarína Macháčková, budú všetky finančné prostriedky poskytnuté tak ako doposiaľ a bude sa dodržiavať zákon o odmeňovaní.

S trendom zlučovania ZŠ s MŠ podľa primátorky počíta aj pripravovaná koncepcia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. "Zabezpečíme tým efektívnejšie využívanie priestorov aj financií. Je to zmysluplné, aby si to tam riaditeľ koordinoval, pedagógovia z materských škôl môžu potom zastupovať učiteľov v kluboch," ozrejmila.

MŠ na Malonecpalskej ulici sídli v budove ZŠ na tej istej ulici osem rokov, MŠ na Ulici P. Dobšinského v budove ZŠ na Ulici P. Dobšinského zase od roku 2012, kam sa presťahovala vzhľadom na havarijný stav predchádzajúcej budovy. "Prostredie v obidvoch materských školách je prispôsobené ich potrebám aj výchovno-vzdelávaciemu procesu," dodala Jelačičová.

Zrušenie škôl a následné vytvorenie ZŠ s MŠ k 1. júlu 2017 musí mestu odobriť ešte rezort školstva. O spájaní ďalších ZŠ s MŠ zatiaľ prievidzský magistrát neuvažuje.

Zdroj: TASR