Pracovné úrazy

02.09.2009
Vzdelávanie a výchova

Pracovný úraz riešia ustanovenia Zákonníka práce. Základná definícia pracovného úrazu je uvedená v § 195 ods. 2 citovaného zákona: Pracovný úraz je poškodenie zdravia, ktoré bolo zamestnancovi spôsobené pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním, nezávisle od jeho vôle krátkodobým, náhlym a násilným pôsobením vonkajších vplyvov.

V minulosti problematiku pracovných úrazov v súvislosti s ich evidenciou a registráciou riešila vyhláška Slovenského úradu bezpečnosti práce a Slovenského banského úradu č. 111/ 1975 Zb. o evidencii a registrácii pracovných úrazov a o hlásení prevádzkových nehôd (havárií) a porúch technických zariadení v znení Legislatíva č. 483/1990 Zb.

Táto bola k 1. júlu 2004 zrušená zákonom č. 124/ 2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 309/2007 Z. z. (ďalej len „zákon o BOZP“), ktorý nadväzoval na zákon Zákonníka práce č. 311/ 2001 Z. z. v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákonník práce“) a doplnená vyhláškou MPSVaR SR č. 500/ 2006 Z. z., ktorou sa ustanovuje vzor záznamu o registrovanom pracovnom úraze, platnou od 1. septembra 2006.

Zásadné zmeny v uvedenej problematike nastali najmä v samotnom posudzovaní, či ide o pracovný úraz alebo nie, vzhľadom na činnosť vykonávanú pri vzniku úrazu, novej terminológii (registrovaný pracovný úraz a i.), lehotách registrácie úrazov a v neposlednom rade v novom, o niečo komplikovanejšom tlačive záznamu o registrovanom pracovnom úraze.

V prvom rade je nutné poskytnúť ošetrenie a prípadné zabezpečenie prvej pomoci.

Ďalej treba vychádzať z odporúčaní Slovenského Červeného kríža, v zmysle ktorých sa predpokladá, že zamestnávateľ zamestnávajúci menej ako 20 zamestnancov bude mať vyškoleného aspoň jedného zamestnanca v poskytovaní prvej pomoci.

Zamestnávatelia zamestnávajúci viac ako 20 zamestnancov vo výrobných organizáciách zabezpečia vyškolenie 10 % zamestnancov z celkového počtu zamestnancov, v ostatných organizáciách sa vyškolí 5 % z celkového počtu zamestnancov. Uvedené vyškolenia zabezpečujú územné spolky Červeného kríža alebo iné oprávnené právnické, príp. fyzické osoby.

Postup pri pracovnom úraze

Vo všeobecnosti by mal byť postup nasledovný:
Poškodený, ak je toho schopný, zabezpečí (ak nie je, tak svedkovia úrazu, ak sú prítomní) upovedomenie organizácie (obvykle najbližšieho nadriadeného, resp. konkrétne určeného zamestnanca), ktorá po zhodnotení stupňa poškodenia zdravia:
zabezpečí ošetrenie v súlade s bežnými postupmi pri poskytovaní prvej pomoci (dezinfekcia, znehybnenie, obviazanie a pod.; konkrétne postupy pri ošetrení rán, resp. pri poskytovaní prvej pomoci by mali byť súčasťou hore uvedeného interného predpisu) a následne v prípade potreby odvoz poškodeného do zdravotníckeho zariadenia (žiaka, pokiaľ nie je plnoletý, musí na ošetrenie k lekárovi vždy sprevádzať dospelá osoba).

Lekársku prehliadku poškodeného nie je nutné zabezpečovať v prípade, ak je zjavné, že to nevyžaduje závažnosť úrazu. V prípade poranenia hlavy, oka a pod., resp. pri možnosti vnútorného krvácania je nutné zabezpečiť prehliadku v zdravotníckom zariadení v každom prípade.

Tento článok bol zverejnený v Právnom kuriérovi pre školy. Ak máte záujem ho odoberať, jeho predplatné si môžete objednať v našom E-Shope.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte