Nikotinizmus

02.09.2009
Vzdelávanie a výchova

Chronické užívanie tabaku najneskôr do dvoch rokov od začatia fajčenia vyvoláva u 85 % konzumentov závislosť.
Podľa rôznych štatistík vo veku od 15 do 29 rokov je polovica mladých ľudí fajčiarmi. Ako odhaliť mladého človeka, ktorý sa začal stretávať s cigaretou? Aké argumenty použiť na výhody nefajčenia?

Odhalenie

Ponuka prvej cigarety prichádza od kamarátov, spolužiakov, na nátlak partie alebo je vyjadrením potreby vyskúšať niečo zakázané, túžby byť dospelým. Väčšina detí a mladých ľudí, ktorí začínajú fajčiť, svoje prvé experimenty pred okolím autorít tají. Sú si vedomí, že sa dopúšťajú niečoho zakázaného, neraz majú strach z možného trestu od rodičov.

Príznaky, ktoré vám ako pedagógovi môžu pomôcť odhaliť fajčiara:
- žlté prsty a zuby,
- charakteristický cigaretový zápach z úst,
- zafajčené oblečenie,
- pokašliavanie,
- opakujúce sa bronchitídy,
- výrazné akné,
- nervozita,
- znížená schopnosť sústrediť sa.

Argumenty

Argumentácia mladých ľudí neraz vychádza zo skutočných paradoxov, ktoré sami vytvárame. Rodičia zakazujú deťom fajčiť, a pritom sami fajčia, lekár hovorí o škodlivosti cigaretového dymu a sám fajčí, spoločnosť na jednej strane ochraňuje nefajčiarov, no na druhej strane umožňuje distribúciu a predaj tabakových výrobkov. Preto cieľom našej pomoci nie je za každú cenu vyhrať argumentačný súboj, ale viesť dieťa k zodpovednosti za vlastné zdravie.

Pár cigariet ešte nikomu neublížilo...
Pár cigariet môže byť cestou k fyzickej závislosti. U 85 % ľudí, ktorí fajčia viac ako dva roky, sa takáto závislosť vytvorí. Potom je už omnoho ťažšie prestať a málokedy sa to podarí na prvýkrát.

Môj známy fajčil celý život a bol zdravý...
Nie každý fajčiar ochorie, ale riziko pre mnohé choroby je niekoľkonásobne vyššie.

Je moderné fajčiť...
Veľa mladých ľudí v súčasnosti chápe význam zdravia pre svoj život a taký je aj ich životný štýl. Športujú, zdravo sa stravujú, dostatočne relaxujú. Nefajčiar ochraňuje nielen svoje zdravie, ale i zdravie svojich najbližších.

Fajčenie cigarety ma uspokojuje...
Medzi abstinenčný príznak patrí nepokoj, ďalšia dávka nikotínu ten príznak odstráni. Opäť sa ale objaví po doznení účinku. Nefajčiar takéto problémy nemá.

Fajčenie mi pomáha sústrediť sa...
Neschopnosť sústrediť sa je ďalším abstinenčným príznakom. Prísun nikotínu tento príznak na krátky čas odstráni. Nefajčiar na to, aby sa sústredil, nemusí prijímať nikotín.

Fajčenie ma upokojuje a pomáha mi riešiť problémy...
Niektorí ľudia skutočne riešia svoje problémy cigaretou. Nefajčiar ich však taktiež dokáže riešiť, možno ešte lepšie. Problémy sa dajú riešiť aj bez cigariet.

Ako môžete pomôcť

Informovať sa. Získať čo najviac informácií o fajčení, jeho dĺžke, počte vyfajčených cigariet za deň, úrovni závislosti. Informovanosť a pochopenie situácie fajčiara sú základom pre možnú pomoc.

Motivovať. Ak chýba u dospievajúceho motivácia prestať, musíte najprv objaviť motivačné faktory.

Samotná pomoc. Pomoc dospievajúcemu je nutné rozdeliť na pomoc začínajúcemu fajčiarovi a pomoc závislému od nikotínu.

Vytrvať. Prestať zo dňa na deň je náročné. Skôr je to možné u začínajúceho fajčiara. U tých, ktorí fajčia dlhodobo, je náročné prestať na prvýkrát. Pri zlyhaní abstinencie je preto dôležité opakovane podporovať snahu prestať.

Kľúčom k úspechu je podporiť motiváciu fajčiara prestať. V prípade, že takáto motivácia chýba, snažíme sa najprv dieťa viesť k zodpovednosti za vlastné zdravie, nájsť motivačné faktory (zdravie, rodina…), ktoré mu môžu pomôcť pri odvykaní. Vysvetliť mu riziká fajčenia, spoločne nájsť prospech zo zanechania fajčenia, poukázať na niektoré výhody života bez cigariet.

Viac informácií, ako motivovať mladého človeka, aby nezačal fajčiť, prípadne aby fajčiť prestal, nájdete v našej publikácii Sociálne vzťahy a problémy na školách. Príspevok sme vybrali z článku Nikotinizmus, ktorý bol zverejnený v publikácii Poruchy správania a učenia.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte