Deti čítajú rovnako ako v minulosti, klasiku však vytlačili upíri

09.08.2010
Vzdelávanie a výchova

Školopovinné deti majú stále záujem o literatúru, rokmi sa však mení ich vkus. Podľa pracovníčky Krajskej knižnice Karola Kmeťku v Nitre Ester Krahulcovej aj počas prázdnin navštívi knižnicu priemerne 50 detí denne.

"Často sa hovorí, že dnešné deti čítajú oveľa menej ako v minulosti. Ja takúto skúsenosť nemám, práve naopak. Deti čítajú dosť, no úplne inú literatúru. Taká tá klasika už pre nich nie je zaujímavá," uviedla. V súčasnosti je záujem najmä o knihy o upíroch, rôzne upírske denníky, hrôzostrašné historky, sci-fi. "Aj Harry Potter je už zatlačený do úzadia, občas si ho požičajú nejakí vysokoškoláci," tvrdí Krahulcová. Podľa jej slov klasické rozprávky Andersena, Dobšinského či bratov Grimmovcov už deťom vôbec nič nehovoria. "Sporadicky si ich požičajú starí rodičia pre vnúčatá, no samotní školáci o ne záujem nemajú."
      
Dievčatá vo vekovej kategórii do 15 rokov majú záujem o Princeznú Miu, Medzi nami dievčatami a o upírske denníky. "Tie milujú. Súmrak, Nov, Zatmenie, Úsvit, to sú momentálne hity." Medzi chlapcami letí Hraničiarov učeň, Nočný tieň, Zaklínač hadov, Akadémia nočných môr, Ľudia zo Sparksu, Ríša bájneho mesiaca a Futbal s divokými chalanmi. "Keď prídu deti do knižnice s rodičmi alebo učiteľmi, skôr si dajú poradiť vo výbere knihy. No často prídu hľadať už konkrétnu knihu, ktorú im odporučil kamarát, alebo o nej čítali na internete. V tomto prípade si už nedajú poradiť, že to nie je vhodná kniha pre ich vekovú kategóriu," konštatovala Krahulcová. Z klasickej literatúry sa darí držať v centre záujmu trilógii Anna zo Zeleného domu, Anna z Avonlea a Anna v Redmonde, zo slovenských autorov patrí k najžiadanejším Jediná od Kláry Jarunkovej. "Pomerne často požičiavame aj Timravu, Staré grécke báje a povesti, Kapitánovu dcéru, Troch pátračov. A potom knihy, ktoré majú deti čítať v rámci odporúčanej literatúry v škole, to sú Balady od Janka Kráľa, Mašu Haľamovú, Hviezdoslava, Sedem divov sveta."
      
Nitrianska knižnica počas celého roka spolupracuje so školami a škôlkami na území mesta. Zástupkyňa riaditeľky knižnice Tatiana Némethová hodnotí spoluprácu ako vynikajúcu. "Odhadujem, že v tomto zorganizujeme zhruba tisícku rôznych podujatí, z toho väčšina je určená práve pre deti do 15 rokov. V knižnici máme zapísaných takmer 2800 detí v tejto vekovej kategórii, z celkového počtu zapísaných je to vyše 22 percent," uviedla. Knižnica organizuje čitateľskú súťaž Čítajte s nami. "Je to veľmi úspešný projekt. V tomto roku sme robili desiaty ročník, zapojilo sa 11 základných škôl, celkovo 32 tried. Takýmto spôsobom si v spolupráci so školami vychovávame čitateľov," priblížila Krahulcová. Oceňuje, že záujem o spoluprácu s knižnicou majú aj vzdialenejšie materské školy, ktoré sú zriadené mimo mesta v jednotlivých mestských častiach. "Pre škôlkarov a prváčikov robíme minidivadielko, pripravíme si čítanie rozprávok, deťom sa to veľmi páči. Dokonca sa nám tu už aj rozplakali pri Červenej čiapočke," zhodnotila spoluprácu Krahulcová.

Zdroj: TASR

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte