Význam komunikácie s rodičmi

02.09.2009
Škola a rodina

Výchovno-vzdelávací proces je vždy spojený s komunikáciou. Učiteľ musí komunikovať nielen so žiakmi, ale mal by byť v kontakte aj s rodičmi. Prenos a spracovanie informácií, vytváranie pozitívnych vzťahov a tvorivej atmosféry nie sú možné bez tvorivej komunikácie.

Efektívna komunikácia medzi učiteľom a rodičom nám dopomôže aj k zlepšenému učeniu sa žiakov.

Keď sú rodičia zapojení do vzdelávania svojich detí, má to pozitívne dôsledky. Výkony detí doma i v škole rastú. Väčšina rodičov chce, aby ich deti boli úspešné, chce im pomáhať a potrebuje pomoc školy a učiteľov, aby vedela, ako im majú pomôcť. Deti, ktorých rodičia sa zapojili do pomoci pri učení sa doma, si zlepšili prospech, motiváciu, sebadôveru a do školy chodili omnoho radšej.

Ak rodičia poskytnú informácie triednym učiteľom a učitelia poskytnú informácie rodičom, obidve strany získavajú jasnejší obraz o potrebách dieťaťa. Začína vznikať pocit dôvery, zlepšuje sa vzťah rodičov k škole a učiteľovi.

Keď sa zlepší komunikácia, učitelia lepšie chápu kultúru rodiny, jej potreby, ciele a schopnosti. Na druhej strane sa rodičia dozvedia viac o vyučovaní v škole a o požiadavkách kladených na dieťa.

Aby učiteľ pritiahol rodičov k lepšej a úspešnejšej spolupráci so školou, je vhodné navodiť príťažlivé, aktivizačné, motivačné a podnecujúce metódy komunikácie s rodičmi. Na to je potrebná priateľská a uvoľnená atmosféra, v ktorej sa navzájom lepšie spoznajú učiteľ, rodič a žiak.

Akým spôsobom môžete s rodičmi komunikovať?

- Formou odkazov,
- telefonickým rozhovorom,
- stretnutím s rodičmi,
- stretnutiami učiteľ – rodič – žiak,
- správami, -
typmi jednosmernej a dvojsmernej komunikácie.

Profesionálne zvládnutie komunikačných zručností je pre učiteľa nevyhnutné. Na profesionálnej úrovni by mal zvládnuť verbálnu aj neverbálnu komunikáciu. Mal by byť majstrom slova, ktoré efektívne pretavuje do tvorby otázok, úloh a do stavby rozhovoru.

O ďalších formách komunikácie medzi učiteľom a rodičom sa môžete dočítať v našej publikácii Sprievodca triedneho učiteľa.
Článok bol spracovaný podľa článku Komunikácia s rodičmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte