Štvrtina slovenských základných škôl bude lúskať príbehy!

01.12.2016
Škola a rodina

Od septembra do novembra tohto roku sa do celoslovenskej čitateľsko-výtvarnej súťaže Čitateľský oriešok 3, ktorú vyhlásilo odborné nakladateľstvo RAABE Slovensko, prihlásilo takmer 25 000 žiakov druhého, tretieho a štvrtého ročníka základnej školy.

Spomedzi 529 základných škôl z celého Slovenska učitelia do súťaže prihlásili spolu 8 353 druhákov, 8 102 tretiakov a 7 956 štvrtákov. Čitateľsko-výtvarná súťaž sa tak aktuálne dostáva do svojej druhej fázy, v ktorej budú učitelia spoločne so svojimi žiakmi čítať zadané príbehy z pracovných zošitov Tajomstvá sveta pre 2., 3. a 4. ročník základnej školy a následne odpovedať na kontrolné otázky, či prečítanému textu aj porozumeli.

„Počet prihlásených žiakov a škôl do tretieho ročníka našej súťaže mnohonásobne prevýšil naše očakávania. V porovnaní s prvým ročníkom súťaže sa môžeme tento rok pochváliť až 144 percentným nárastom v počte prihlásených žiakov a 93 percentným nárastom v počte zapojených škôl. To je krásny výsledok v Roku čitateľskej gramotnosti, ako tento školský rok nazvalo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR," povedala Mgr. Mira Schrimpelová, konateľka odborného nakladateľstva RAABE Slovensko.

Ako dodala: „Od tohto momentu môžu žiaci prvého stupňa základných škôl lúskať Čitateľský oriešok – prečítať si texty, vyplniť úlohy a premeniť dva príbehy do podoby jedného jedinečného výkresu formátu A4."

Súťažné texty na lúskanie sú od 1. decembra 2016 dostupné TU!

Dokedy je potrebné vyplnené úlohy s výkresom poslať?
Školy musia zozbierané hárky s písomnou časťou súťaže aj výkresmi do 31. januára 2017 odoslať poštou na adresu Dr. Josef Raabe Slovensko, s.r.o., Heydukova 12 – 14, 811 08 Bratislava. Každý hárok aj výkres musí byť na zadnej strane označený – meno žiaka, ročník, názov a adresa školy.

O aké ceny hráme?
Okrem pracovných zošitov z nakladateľstva RAABE sú pre žiakov pripravené zaujímavé knižky od hlavného partnera súťaže – vydavateľstva Ikar a jeho projektu Stonožka. Spoločnosť Scholaris venovala pre žiakov troch robotov Dash, firma Vernier programovateľné roboty Bee-Bot. Žiaci, ktorí uspejú v súťaži, tiež môžu získať predplatné časopisov Hello, Hello kids a Friendship od vydavateľstva FLP. Odmenou pre učiteľov za ich prácu na vyučovacích hodinách budú wellness pobyty v Hoteli Plejsy od spoločnosti MM CLASS, metodické materiály pre učiteľov z nakladateľstva RAABE, ošetrenie pleti od spoločnosti Mary Kay. Hlavnou cenou pre Najaktívnejšiu školu sú zdravotné podložky na sedenie, ktoré venovala do súťaže spoločnosť Dynasit – generálny partner súťaže. Ale ani toto nie je ešte všetko!
Pre víťazov z jednotlivých ročníkov v rámci súťažnej kategórie Ocenenie nakladateľstva RAABE je pripravený zábavný celodenný program v rozprávkovom svete Pavla Dobšinského – v dedinke Habakuky na Donovaloch. Víťazi za každý ročník tak môžu spolu so svojimi spolužiakmi z triedy stráviť celý deň v dedinke, ktorá ich vtiahne do originálnej atmosféry slovenských rozprávok. Laktibrada, Popolvár, Zlatá Priadka a ďalší hrdinovia ľudových príbehov sa postarajú o autentický zážitok pre celú triedu v mieste ako vystrihnutom z obalu detských knižiek a predstáv. Fantázia a hravosť budú na víťazov číhať na každom rohu. Spoločnosť im bude robiť originálna rozprávková architektúra, chýbať nebudú ani interaktívne divadelné predstavenia, ukážky ľudových remesiel a špeciálne pohostenie.

Všetky informácie o súťaži spolu s dôležitými termínmi nájdu súťažiaci TU.


GENERÁLNI PARTNERI:

Hlavný partner:

Partneri:

 

Mediálni partneri:

Projekt je spolufinancovaný z dotácie Združenia vydavateľov a kníhkupcov Slovenskej republiky.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte