Zatvorených bolo 179 zo 6700 škôl

26.01.2016
Prevádzka školy

Je to 2,66 percenta z celkového počtu školských zariadení. Na Slovensku bolo včera v rámci štrajku zatvorených 179 škôl, čo predstavuje 2,66 percenta všetkých škôl a školských zariadení. Informoval o tom na brífingu minister školstva Juraj Draxler (nominant Smeru-SD). Na Slovensku je celkovo 6724 škôl a školských zariadení.

Najviac zatvorených škôl bolo včera v Bratislavskom kraji, a to 43, čo predstavuje necelých sedem percent. Najmenej škôl bolo zatvorených v Prešovskom kraji - štyri, čo je 0,32 percenta. Zo zdravotnej poisťovne sa pre štrajk odhlásilo 6 969 zamestnancov v školstve. Zástupcovia Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU) včera informovali, že zatvorených je 301 škôl.

zatvorené školy

Draxler uviedol, že rešpektuje právo na štrajk. "Vláda v tejto chvíli už nemôže zaviazať vládu, ktorá vzíde z marcových volieb, niekoľko týždňov predtým, ako sa udejú voľby, konkrétnymi opatreniami," zdôraznil šéf rezortu školstva. Zároveň poďakoval učiteľom, ktorí sa do štrajku nezapojili.

Draxler opäť pripomenul, že platy učiteľov rástli, ministerstvo zakázalo prázdninové prepúšťanie učiteľov či vytvorilo úrad na ochranu učiteľov. Podľa ministra sa taktiež znížila byrokracia v školách. Dodal, že rezort pripravuje kľúčové dokumenty, napríklad pri kontinuálnom vzdelávaní. Učitelia sa budú môcť podieľať aj na programovom vyhlásení vlády.

Časť učiteľov včera prišla do Bratislavy vyjadriť svoju nespokojnosť so smerovaním školstva či nesúhlas s dlhodobým ignorovaním požiadaviek učiteľskej obce. Očakávajú, že vláda spraví všetko pre to, aby sa štrajk skončil.

Približne 2 000 učiteľov začalo včera protest na Námestí SNP v Bratislave, kde ich prišli podporiť aj zástupcovia lekárskych a sesterských odborov. Učitelia prišli do hlavného mesta z celého Slovenska, napríklad z Košíc, Žiliny, Banskej Bystrice či Nitry, Trnavy a Bratislavy. Z námestia sa potom dav presunul pred Národnú radu SR, kde taktiež učitelia hovorili o svojich požiadavkách.

Nespokojní učitelia žiadajú zvýšiť tarifné platy všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od budúceho roka o 140 eur a o 90 eur od začiatku roka 2017. Taktiež, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch, ktorou by sa opäť zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií a zrušila sedemročná obmedzená platnosť kreditov. Učitelia zároveň chcú, aby sa zvýšili rozpočty ministerstiev školstva a vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl.

Zdroj: TASR

→ všetky správy

Kľúčové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte