Pokračujúca segregácia v českých školách ničí životy rómskych detí

12.11.2009
Prevádzka školy

Dva roky po kľúčovom rozsudku Európskeho súdu pre ľudské práva o diskriminácii v školách štatistiky štátnych orgánov ukazujú, že rómske deti sú stále presúvané do zvláštnych škôl.

Organizácie na ochranu ľudských práv dnes vydali prehlásenie, že ak Česká republika dodrží svoj záväzok a uskutoční integráciu svojho vzdelávacieho systému, môže stať príkladom pre zvyšok Európy.

"Česká vláda musí okamžite urobiť potrebné kroky, vrátane prijatia časového harmonogramu s presne stanovenými cieľmi, aby odstránila rasovú segregáciu v školách," uviedol James A. Goldston, výkonný riaditeľ Open Society Justice Initiative. "Ak Rómovia nebudú mať prístup ku kvalitnému vzdelaniu, ostanú chytení v chudobe a izolovaní na okraji spoločnosti.

V nedávnom pojednávaní (http://www.soros.org/initiatives/justice/litigation/czechrepublic) pred Radou Európy organizácie Open Society Justice Initiative a Európske centrum pre práva Rómov argumentovali, že Česká republika musí robiť oveľa viac, aby splnila rozsudok Európskeho súdu pre ľudské práva z roku 2007 týkajúci sa segregácie v školách. Napriek pokračujúcej snahe vyriešiť tento problém vládne štatistiky potvrdzujú, že v niektorých častiach krajiny sú rómske deti 26- alebo 27-krát častejšie ako nerómske deti umiestňované do škôl pre mentálne postihnuté deti.

V mnohých častiach Európy sú rómske deti bežne umiestňované do škôl pre mentálne postihnutých bez ohľadu na ich skutočné rozumové schopnosti. Európsky súd pre ľudské práva v roku 2007 rozhodol, že segregáciou rómskych detí v školách pre mentálne postihnutých Česká republika porušila Európsky dohovor o ľudských právach. V roku 2008 súd odsúdil segregáciu Rómov v gréckych školách a na prerokovanie čaká aj prípad segregácie Rómov v Chorvátsku.

"Súd potvrdil, že segregácia rómskych detí v školách pre mentálne postihnutých je v Európe nezákonná. Česká vláda má príležitosť ujať sa vedúcej úlohy v zmene zaobchádzania s rómskymi deťmi v európskych školách," uviedol Robert Kushen, generálny riaditeľ Európskeho centra pre práva Rómov. "Rasová diskriminácia nemá v dnešnej Európe miesto."

Podanie vyzýva na vytvorenie takého legislatívneho rámca, ktorý by od vlády vyžadoval uskutočnenie integrácie vzdelávacieho systému, zabezpečenie vzdelávania znevýhodnených detí v ranom detstve, ktoré by im uľahčilo prijatie do normálnych základných škôl, ako aj prijatie ďalších opatrení, ako je napríklad výučba jazyka pre deti, ktorých materským jazykom nie je čeština.

Zdroj: TASR

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte