Fotograf Hils predstavuje premeny NDR po páde komunizmu

09.11.2009
Prevádzka školy

Premeny bývalej Nemeckej demokratickej republiky (NDR) za obdobie 1989 – 1999 predstavuje expozícia Claudia Hilsa vo Výstavnom pavilóne Podhradie Slovenského národného múzea v Bratislave, kde potrvá do 30. novembra.

Autor dokumentoval prvú dekádu nového Nemecka, ktoré nazýva Neuland (Nová krajina). Pád Berlínskeho múru v roku 1989 bol sprevádzaný eufóriou nadšených davov pri Brandenburskej bráne a iných verejných priestranstvách. Ľudia sa tešili z uvítacích peňazí, keď každý občan NDR dostal od štátu po zjednotení krajiny a meny 100 mariek. Východ a západ krajiny sa spojil do jedného celku a sociálny model západného Nemecka mal symbolizovať zavŕšenie tohto zjednotenia. Hils sa však pozeral s hlbokou skepsou na túto optimistickú náladu a rozhodol sa pre svoj vlastný výskum.

V projekte Neuland poukazuje na fakt, že nesúlad medzi východným a západným Nemeckom sa síce zmiernil, ale rozhodne nezmizol úplne. Tradičné rozdiely, ktoré sa stále nepodarilo prekonať, podnecujú k vzájomnej nevraživosti. Vtedajšia extrémne pozitívna nálada v nemeckých médiách do veľkej miery ignorovala zložitosť procesu zjednocovania Nemecka. Nespokojnosť predstavuje demonštrácia na udržanie pracovných miest (marec 1990). Hils fotil odchod sovietskych vojsk (jún 1993), zrekonštruované paneláky, nové nákupné centrá a iné premeny.

"Pripomínam najmä mladým, že existoval a čo bol Berlínsky múr," povedal na vernisáži 47-ročný autor. Vyštudoval vizuálnu komunikáciu na Essenskej univerzite. Je účastník mnohých výstav, pôsobí aj ako novinár, kurátor a organizátor fotografických podujatí. Od roku 2008 je profesorom fotografie a dizajnu na Vysokej škole Voralberg v rakúskom Dornbirne. Výstavu podporil Volkswagen Slovakia, a.s. a Goethe Institut Bratislava.

Zdroj: TASR

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte