Osemročné gymnáziá v Bratislave budú môcť prijať viac ako päť percent žiakov

08.02.2018
Legislatíva

 Osemročné gymnáziá v Bratislavskom kraji budú môcť v novom školskom roku 2018/2019 prijať do 1. ročníka 10 % žiakov z populačného ročníka. Rozhodli o tom včera poslanci NR SR, a to prijatím poslaneckého návrhu k novele školského zákona, ktorej autormi sú poslanci za SNS Eva Smolíková, Andrej Danko, Tibora Bernaťák a Tibor Jančula. Za návrh zahlasovalo 126 poslancov, 14 sa zdržali hlasovania zo 140 prítomných.

Žiaci v triede

Dôvodom úpravy kvóra pre počet prijímaných žiakov do osemročných gymnázií zo súčasných päť percent na desať boli problémy, ktoré avizovali zriaďovatelia tohto druhu škôl v Bratislavskom kraji, kde je po osemročných gymnáziách primárne väčší dopyt. Súvisí to predovšetkým s vysokým podielom žiakov zo širšieho okolia dochádzajúcich za vzdelaním do hlavného mesta. Pri schválení výnimky pre Bratislavský kraj však boli vzaté do úvahy aj ich výsledky dosiahnuté v tohtoročnom celonárodnom Testovaní 5

Pozmeňovací poslanecký návrh obsahuje zároveň ustanovenie o vyradení tých škôl z 10 % kvóty, na ktorých sa vykonáva overenie špeciálnych schopností, zručností alebo nadania. Dôvodom je skutočnosť, že prijatie týchto žiakov sa uskutočňuje na základe talentovej skúšky alebo súčasťou prijímacieho konania je aj psychodiagnostické vyšetrenie na preukázanie všeobecného intelektového nadania v zmysle školského zákona.

Vzhľadom na to, že pozmeňovací návrh zákona rieši situáciu s kvótami iba čiastkovo,  a to iba na jeden školský rok a konkrétne pre Bratislavský kraj, ministerstvo školstva chce fungovanie osemročných gymnázií komplexne upraviť v novele školského zákona s účinnosťou od 1. septembra 2018.
Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová v tejto súvislosti uviedla, že: „Ide o prvý systémový návrh riešenia po 10 rokoch, ktoré sa rôznymi postupmi odkladalo. Rezort školstva navrhuje ďalšie systémové kroky. Jedným z nich je „malá“ novela školského zákona, ktorá sa zameria na prechod kompetencii školských odborov pod gesciu ministerstva školstva. Na Slovensku chceme do budúcnosti budovať inkluzívny systém, obmedziť elitný systém škôl a prostredníctvom Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania vybudovať systém, ktorý prispeje k systému inklúzie.“

Osemročné gymnáziá vznikli ako výberové školy pre najnadanejších žiakov. Štúdium na nich umožňuje žiakom, aby študovali v homogénnych triedach a rozvíjali tak svoje schopnosti zamerané na určitú špecifickú oblasť vzdelávania, napr. matematiku, prírodné vedy, informatiku či cudzie jazyky.

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte