Na školstvo pôjde budúci rok o takmer 70 miliónov eur menej

12.10.2017
Legislatíva

Vláda schválila návrh štátneho rozpočtu.

Peniaze

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu bude mať budúci rok k dispozícii 1,36 miliardy eur. Prostriedky štátneho rozpočtu z toho budú tvoriť 1,29 miliardy eur a prostriedky zo štrukturálnych fondov vrátane spolufinancovania zo štátneho rozpočtu budú 66,7 milióna eur. Celkové výdavky kapitoly na rok 2018 oproti schválenému rozpočtu pre rok 2017 tak klesajú o 69,8 milióna eur, čiže o 4,87 percenta. Vyplýva to z návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2018 až 2020, ktorý na dnešnom rokovaní schválila vláda.

Minister financií Peter Kažimír na tlačovej besede po rokovaní vlády zdôraznil, že vzdelávanie sa platí aj cez iné kapitoly ako len cez kapitolu rezortu školstva, a to aj cez kapitoly rezortu vnútra, zdravotníctva, hospodárstva ale aj ministerstva práce. Keď si porovnáte tento typ klasifikácie verzus návrh rozpočtu na minulý rok, tak medziročný rozdiel je nárast o vyše 130 miliónov eur, podčiarkol. Toto číslo je podľa Kažimíra dobré aj z pohľadu programového vyhlásenia vlády, ktoré obsahuje záväzok, že tento typ záväzkov chceme navýšiť o dve miliardy medzi rokmi 2016 a 2020. „Sme na dobrej ceste, plníme plán, lebo medzi rokmi 2016 a 2018 ich navýšime o 460 miliónov,“ podčiarkol. Zosumarizoval, že štát dá na budúci rok na vzdelávanie 3,5 miliardy eur. Šéf štátnej kasy podčiarkol, že je pripravený hovoriť aj o reforme školstva, ale konečne by chcel aj nejakú vidieť. „Teda takú, čo bude odkomunikovaná a odsúhlasená a všetci intelektuáli v tejto krajine sa zhodnú, že toto je to pravé. A to sa obávam, bude ešte chvíľu trvať,“ dodal. Minister Kažimír priznal, že ak Slovensko niekde päta tlačí, tak je to v oblasti vzdelávania.

Na medziročnej zmene celkových výdavkov sa podieľa nárast prostriedkov štátneho rozpočtu o 54,2 milióna eur a pokles prostriedkov z eurofondov, ktoré budú na budúci rok o 124 miliónov eur nižšie. Štát prispeje väčšou sumou z dôvodu zapracovania valorizácie platov pedagogických i nepedagogických zamestnancov škôl.

Ministerstvo školstva bude mať v roku 2018 najväčšie výdavky na regionálne školstvo, naplánované sú na 560 miliónov eur. Na financovaní regionálneho školstva sa pritom podieľa aj ministerstvo vnútra, ktoré financuje výdavky pre špeciálne školy a špeciálne školské zariadenia či školy v zriaďovateľskej pôsobnosti obcí, cirkví a náboženských spoločností a súkromných osôb. Celkové aktuálne navrhované výdavky na regionálne školstvo, spolu za ministerstvo školstva aj ministerstvo vnútra, tak v roku 2018 predstavujú 1,73 miliardy eur.

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte