MŠ bude o kompetenciách rady školy rokovať s odbormi i ZMOS

05.05.2015
Legislatíva
Prevádzka školy

Ministerstvo školstva intenzívne hovorí o kompetenciách rady školy s premiérom Robertom Ficom aj so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS). Na dnešnej tlačovej besede to povedal minister školstva Juraj Draxler, ktorý tak reagoval na názorový rozpor medzi ním a Ficom v súvislosti s návrhom zákona, ktorý upravuje voľbu riaditeľa školy. Na budúci týždeň si zvoláva rezort stretnutia s predstaviteľmi ZMOS aj samosprávnych krajov a tiež s predstaviteľmi stavovských organizácií a odborov.

"Je pre mňa prvoradé, aby školské prostredie, kde už v tejto chvíli je príliš veľa konfliktov, nebolo rozrývané ďalšími konfliktami tým, že by sa niekto snažil hrubou silou prísť so svojím riešením. Chápem argumenty jednej aj druhej strany. Naozaj, zriaďovatelia majú pravdu v tom, že potrebujú mať väčšiu kontrolu nad hospodárením škôl. Podstatné je to, aby sme vedeli nastaviť taký mechanizmus, ktorý by dramaticky neprekážal jednej alebo druhej strane," povedal dnes Draxler.

Predseda vlády Robert Fico povedal, že reagujú na oficiálne požiadavky ZMOS a predstaviteľov samosprávnych krajov. Primátori, starostovia či predsedovia krajov pritom hovoria, že majú zodpovednosť za školy, no nemajú právomoci pri výbere riaditeľov škôl. "Budeme musieť nájsť rovnováhu medzi záujmami zriaďovateľov a tiež rodičov a učiteľov. Dala by sa v nájsť v krátkom čase," povedal Fico.

Ministerstvo školstva ešte 29. apríla vyhlásilo, že naďalej stojí za svojím kompromisným návrhom k výberu riaditeľa školy. Draxler zároveň uviedol, že rezort sa bude rozprávať so zriaďovateľmi škôl o tom, aké majú kontrolné kompetencie, ktorými môžu pôsobiť na hospodárenie školy. Ministerstvo školstva tak reagovalo na vyhlásenia Fica počas snemu Združenia miest a obcí Slovenska. Predseda vlády 29. apríla na 26. sneme Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) vyhlásil, že v najbližších dňoch prostredníctvom pozmeňovacieho návrhu, ktorý prednesie skupina poslancov k školskému zákonu, bude zakotvená nová úprava. Zriaďovatelia školy, teda mestá, obce či vyššie územné celky podľa Fica "po prvé, ak pôjde o riaditeľa školy, môžu ho vetovať, po druhé, ak ani po vete nedostanú tí, ktorí majú riaditeľa ustanoviť, rozum, tak to bude zastupiteľstvo, ktoré o riaditeľovi rozhodne. Nie je možné, aby ste mali zodpovednosť, no nemali v rukách konkrétne kompetencie.“

Vláda pritom 15. apríla schválila kompromisný návrh ministerstva školstva, podľa ktorého ak zriaďovateľ školy nebude spokojný s kandidátom na riaditeľa, ktorého navrhla rada školy na základe výberového konania, písomne odôvodní svoj nesúhlas rade školy a potom sa uskutoční nové výberové konanie. Z neho vzíde kandidát, ktorého rada školy opäť navrhne zriaďovateľovi. Tento návrh bude podľa vládou schváleného návrhu už pre zriaďovateľa záväzný.

Ministerstvo školstva ku kompromisnému a už vládou schválenému návrhu pristúpilo až po kritike školských odborov či Slovenskej komory učiteľov. Rezort totiž v rámci novelizačných zmien pôvodne navrhoval iba právo veta pre zriaďovateľa, ak nesúhlasil s kandidátom navrhnutým radou školy. Táto pôvodne navrhovaná úprava ministerstva podľa odborárov potierala demokratické princípy rozhodovania školskej samosprávy, vytvárala priestor pre politické nominácie riaditeľov, korupciu a rodinkárstvo a potierala princíp rovnosti príležitostí. Rezort školstva vo štvrtok 9. apríla avizoval, že pristúpil ku kompromisnému riešeniu, ktoré zachováva právo veta pre zriaďovateľa v prvom výberovom konaní, no zároveň ponecháva demokratické postavenie rady školy možnosťou druhého návrhu, ktorý je už záväzný.

Podľa súčasného znenia zákona o štátnej správe v školstve zriaďovateľ školy vymenúva riaditeľa školy na návrh rady školy na základe výberového konania. Už prvý návrh rady školy je pritom pre zriaďovateľa školy záväzný.

Zdroj: SITA

→ všetky správy

Kľúčové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte