Učitelia majú práce navyše

16.03.2015
Legislatíva
Prevádzka školy
Personalistika

Žiakov na základných a stredných školách elektronicky testujú niekoľkokrát do roka. Pre učiteľov to ale znamená prácu navyše. Robia totiž administrátorov sietí, ale aj koordinátorov celého systému a to všetko za pár eur naviac. Od rezortu školstva preto žiadajú zmenu.

Ján Varga je učiteľom informatiky na jednom z bratislavských gymnázií. Odvtedy ako zaviedli v škole elektronické testovanie, má o starosť navyše. Stal sa z neho aj administrátor siete. „Stojí nám naša robota, bo ide do ústrania. Meškáme s látkou, odpadávajú nám hodiny,“ hovorí.

V súvislosti s testovaním je aj celá administratíva na pleciach učiteľov. Na starosti ju má koordinátor, ktorého určí riaditeľ školy, často je ním zástupca. Okrem manažovania celého systému, si musí naštudovať aj množstvo materiálov. „Musím prihlasovať žiakov, prihlasovať konkrétne testy, to zaberá proste hodiny a hodiny,“ pridáva sa aj Zuzana PIKNOVÁ, zástup. riad. Gymnázia L. Sáru v Bratislave.

Túto prácu robia zamestnanci škôl na úkor svojho voľného času a podľa ich slov, nie sú za to dostatočne odmeňovaní. Učitelia preto od rezortu školstva žiadajú, aby ich od týchto povinností odbremenil.

„Riešením by bolo vyčleniť školám potrebný balík peňazí, aby si mohli najať za to externé firmy,“ hovorí Miroslav SOPKO zo Slovenskej komory učiteľov.

Z približne 2 tisíc základných a stredných škôl je testovanie piatakov, deviatakov a maturita online zavedená na piatich stovkách škôl. Ministerstvo školstva v súčasnosti pripravuje podklady pre obstaranie internetového pripojenia do ďalších škôl, aj zlepšenie podmienok pre učiteľov.

„Súčasťou národných projektov sú aj rozpočty na financovanie technikov či správcov sietí tak, aby to už nemuseli robiť učitelia informatiky,“ povedala Beáta DUPAĽOVÁ, hovorkyňa ministerstva školstva

Ministerstvo školstva sľubuje, že by sa tak malo stať najneskôr do konca roka 2020.

Zdroj: TA3

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte