Rezort chce grantovú schému podporujúcu návrat odborníkov

04.05.2015
Legislatíva
Prevádzka školy
Personalistika

Ministerstvo školstva chce prilákať slovenských odborníkov žijúcich v zahraničí naspäť na Slovensko, kde by mali pôsobiť vo verejnom sektore. Navrhuje pritom grantovú schému na podporu návratu odborníkov, ktorá by mala slúžiť na prekonanie prekážok súvisiacich s návratom. Vyplýva to z návrhu grantového programu pre návrat odborníkov zo zahraničia, ktorý predložil rezort školstva do pripomienkového konania.

Viacerí Slováci, ktorí sa etablovali v zahraničí by v prípade svojho návratu na Slovensko mohli využitím svojich skúseností a kontaktov v zahraniční pozitívne vplývať na smerovanie slovenskej spoločnosti. Cieľom je skvalitňovanie verejných služieb, vo všeobecnosti správy veci verejných, prípadne môžu odborníci napomôcť skvalitňovaniu vedy, výskumu a vysokoškolského vzdelávania.

Rezort školstva pritom upozorňuje, že s návratom na Slovensko môžu byť spojené viaceré náklady. Príkladom sú napríklad náklady stratenej príležitosti, čo vyjadruje porovnanie finančného ohodnotenia za prácu v zahraničí s ohodnotením vo verejnom sektore na Slovensku. Ďalšie náklady môžu súvisieť s financovaním úhrady pôžičky na školné na zahraničnej vysokej škole. Okrem toho sa počíta aj s nefinančnými nákladmi, ako prerušenie sociálnych väzieb v prípade návratu na Slovensko či zmena podmienok pre rodinných príslušníkov.

Práve na zníženie bariér a transakčných nákladov spojených s návratom na Slovensko rezort navrhuje implementovať grantovú schému. Program navrhujú pre dve cieľové skupiny. Prvou cieľovou skupinou sú mladí odborníci a druhou experti dlhodobo pôsobiaci v zahraničí. V obidvoch prípadoch je podpora obmedzená na občanov Slovenska a ich uplatnenie v rámci verejného sektora, primárne pre ústredné orgány štátnej správy, verejné vysoké školy a Slovenskú akadémiu vied.

V rámci podpory mladých odborníkov ide o jednotlivcov do 30 rokov, ktorí ukončili druhý alebo tretí stupeň vysokoškolského štúdia. Výzva v rámci grantového programu následne vymedzí konkrétne podmienky, ktoré je potrebné splniť na získanie grantu, ako napríklad vysokoškolské vzdelanie získané na inštitúcii s popredným umiestnením v medzinárodne etablovaných rankingoch. Ak mladý odborník ostatné tri roky nebol v pracovnom pomere ani nebol podnikateľom na Slovensku a zamestná sa v Slovenskej republike na pozícii zaradenej do podpory v rámci grantového programu, poskytnú mu jednorazový grant. V začiatočnej fáze grantovej schémy sa uvažuje o sume 10 000 eur.

Druhá cieľová skupina - experti, sú definovaní ako občania pôsobiaci v zahraničí viac ako desať rokov a ako vysoko kvalifikovaní zamestnanci. V závislosti od dôležitosti obsadzovanej pozície im budú môcť poskytnúť jednorazový ročný grant. Ministerstvo uvažuje o sume do 50 000 eur pre jednotlivca. V prípade, že zamestnávateľom bude verejná vysoká škola alebo Slovenská akadémia vied, môžu získať na základe predloženého projektu inštitucionálny grant, kde uvažujú o maximálnej sume 150 000 eur. Tento grant bude určený na vytvorenie adekvátnej pracovnej pozície a s tým spojenej podpory vo vymedzenom časovom úseku. Príkladom takejto podpory je napríklad investícia do vytvorenia výskumného tímu v počiatočnej fáze, kým si nezabezpečí financovanie z grantových schém.

Na uskutočnenie grantovej schémy chce ministerstvo vyčleniť jeden milión eur ročne v rokoch 2015 až 2018. Z tejto sumy pôjde podľa predpokladov do 5 percent na režijné náklady. Inštitucionálny grant odborníkom poskytnú formou rozpočtového opatrenia v prípade Slovenskej akadémie vied, respektíve vo forme dotácie v prípade verejných vysokých škôl.

Zdroj: SITA

→ všetky správy

Kľúčové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte