Oba návrhy na zmenu voľby riaditeľov sú prijateľné, tvrdí J. Draxler

24.06.2015
Legislatíva
Prevádzka školy
Personalistika

Zástupcovia odborov a učiteľov včera zopakovali, že neexistuje analýza, prečo by sa mala meniť voľba riaditeľov škôl.

Oba návrhy na zmenu procesu pri voľbe riaditeľov škôl, teda návrh ministerstva školstva a pozmeňujúci návrh k novele školského zákona z dielne poslanca Ľubomíra Petráka (Smer-SD), sú podľa ministra školstva Juraja Draxlera (nom. Smer-SD) prijateľné a dramaticky nezasahujú do právomocí rady školy. Šéf rezortu školstva to vyhlásil včera po rokovaní s učiteľmi a školskými odborármi. Petrákov pozmeňujúci návrh k novele školského zákona by mal dať od septembra zriaďovateľom kompetenciu dvakrát nesúhlasiť s nomináciou rady školy na riaditeľa. Ministerský návrh hovorí o práve veta iba v prvom kole voľby. "Pre mňa obidva návrhy, aj návrh pána poslanca Petráka je ešte stále akceptovateľný. Nemení z môjho hľadiska dramaticky postavenie rady školy," uviedol minister. Zdôraznil, že balík zmien v školských zákonoch, ktorý je v parlamente v druhom čítaní, z rokovania nestiahne.

Zástupcovia odborov a učiteľov dnes zopakovali, že neexistuje analýza, prečo by sa mala meniť voľba riaditeľov škôl. Dlhodobo upozorňujú, že takáto zmena závažným spôsobom popiera demokratické princípy rozhodovania školskej samosprávy a vytvára priestor pre stranícke nominácie riaditeľov škôl. Podľa Branislava Kočana zo Slovenskej komory učiteľov budú zmeny pri voľbe riaditeľov viesť k tomu, že sa vytvorí priestor pre nátlak, korupciu a rodinkárstvo. Zriaďovateľ podľa Petrákovho pozmeňujúceho návrhu bude musieť svoj prvý nesúhlas s kandidátom na riaditeľa, ktorého vybrala rada školy, písomne zdôvodniť. Následne sa uskutoční druhé, úplne nové výberové konanie. Ak zriaďovateľ nebude akceptovať ani nového kandidáta, bude mať ešte možnosť obrátiť sa na miestne zastupiteľstvo s návrhom na vyslovenie nesúhlasu. Na to, aby riaditeľ vymenovaný nebol, budú potrebné minimálne tri pätiny hlasov poslancov príslušného zastupiteľstva. Ak ich primátor, starosta či predseda vyššieho územného celku nezíska, kandidáta na riaditeľa už bude musieť na päť rokov vymenovať. Ak však presvedčí dostatok poslancov, že kandidát nie je vhodný, ďalší výber riaditeľa už nebude v réžii rady školy, ale pôjde sa cez výberové konania na základe zákona o výkone prác vo verejnom záujme.

Návrh ministerstva spočíval v tom, že ak zriaďovateľ nebude spokojný s kandidátom na riaditeľa, ktorého navrhla rada školy na základe výberového konania, písomne odôvodní svoj nesúhlas rade školy a na základe tohto sa uskutoční druhé, úplne nové výberové konanie. Z neho vzíde kandidát, ktorého rada školy navrhne zriaďovateľovi, pričom tento návrh je už pre zriaďovateľa záväzný.

Školskí odborári sa chcú k téme voľby riaditeľov stretnúť v stredu (24.6) aj s predkladateľom návrhu Ľubomírom Petrákom a niektorými členmi výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Poslanci Národnej rady SR budú o právnej norme hlasovať vo štvrtok 25. júna. Učitelia už avizovali, že plánujú v tento deň prísť do parlamentu.

Zdroj: skolskyservis.sk

→ všetky správy

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte